Istnieje wiele przyczyn pojawiania się worów pod oczami. To nie tylko nieprzespana noc, lecz także szereg innych czynników. Dowiedz się, jakie są inne przyczyny i jak się ich pozbyć.
Wiele kobiet zmaga się z uciążliwymi workami czy cieniami pod oczami. Badania wskazują, że dotyczy to do czwartej z nas.
Przyczyny worków pod oczami
Opuchlizna dolnych powiek powstaje w wyniku zastoju limfy w podskórnych tkankach. Są różne przyczyny: można to odziedziczyć czy też nabyć wraz z wiekiem.
Wory pod oczami to także niezdrowy tryb życia. Częste niedosypianie, niedbanie o dietę, stosowanie używek (papierosy, alkohol). Cienie pod oczami to także przypadłość osób, które prowadzą siedzący tryb życia, dużo pracują przed komputerem, nie mają ruchu.
Uciążliwe worki pod oczami to także przypadłość osób, które się opalają. Ale nie tylko. Cienie i worki świadczą również o chorobach serca, nerek, układu krążenia czy tarczycy.
Jak pozbyć się worków pod oczami?
Domowe sposoby
Można je zmniejszyć lub zamaskować. Dokładnie wietrz pokój, pij wodę przed snem, śpij z głową na poduszce. Skóra regeneruje się najintensywniej nocą, dlatego też warto zadbać o odpowiednie rytuały pielęgnacyjne. Rano przemyj twarz chłodną wodą, aby zmniejszyć opuchliznę.
Kosmetyki pod oczy
Możesz zmniejszyć wory, cienie i opuchliznę poprzez lekkie kremy czy żele o właściwościach chłodzących i odświeżających. Najlepiej sprawdzą się takie, w których składzie występuje witamina C, witamina K, kofeina, wyciąg z miłorzębu, świetlika, pietruszki czy bławatka. Delikatnie wmasowuj krem w skórę – w ten sposób pobudzisz do pracy naczynka i pobędziesz się nadmiaru limfy.
Najlepszym sposobem będzie delikatne rozprowadzenie kremu opuszkami palców. Uciskaj najpierw górną, a potem dolną powiekę. Nie musisz masować skóry, jeżeli kosmetyk wyposażony jest w wygodny, metalowy aplikator, bo to masaż sam w sobie.
Kilka razy w tygodniu rób maseczki, które zmniejszą obrzęki. Świetnie sprawdzają się żelowe maski w postaci płatków pod oczy, które poprawiają mikrokrążenie skóry. Przed użyciem należy schłodzić je w lodówce. Taki zimny okład daje ukojenie, a obrzęki zmniejszają się.
Zimne kompresy
Plastry ogórka schłodzone w lodówce czy pokruszone kostki lodu zawinięte w bawełnianą ścierkę lub torebkę foliową zwężą naczynia limfatyczne, dzięki czemu zmniejsza się ilość płynu, który w nich zalega. Nałóż kompres na powieki na około 10 minut, a opuchlizna na pewno się zmniejszy.
Herbaciane woreczki
Ogrzej worek z herbatą w wodzie, a następnie przyłóż w opuchnięte miejsca. Teina zawarta w herbacie zwęża naczynia krwionośne, redukując obrzęki. Jeżeli masz czas, można poleżeć z kompresem nawet 1 godzinę.
Chłodne łyżki
Schłodzone w lodówce łyżki umieść na oczach wygiętą stroną do dołu na 15 minut, a cienie i worki zmniejszą się. To sposób podobny do zimnego kompresu.
Dodaj komentarz