Ciało

Skóra po opalaniu – jak o nią zadbać?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Uwielbiamy zarówno kąpiele w morzu, jak i te słoneczne, a efekt muśniętej słońcem cery jest jak najbardziej pożądany. Jednak słońce nie jest przyjacielem naszej skóry. Promienie słoneczne, nazywane ultrafioletowymi, szczególnie te z zakresu UVA, nieustannie działają na naszą skórę. Długa i nieodpowiedzialna ekspozycja na słońce dyskretnie niszczy naszą skórę i powoduje nieodwracalne zmiany.

Poparzenia słoneczne i podrażnienia skóry – jak im zaradzić?

Po intensywnym dniu spędzonym w pełnym słońcu, wystąpić może zaczerwienienie, świąd, a w bardziej zaawansowanym stadium także poparzenie, łuszczenie się skóry i pęcherze, które są skutkiem brakiem odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV. Aby chronić skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych, należy codziennie zabezpieczać ja preparatami  kosmetycznymi zawierającymi filtry SPF, czyli Sun Protection Factor. Jest to oznaczenie, które określa zdolność ochrony przeciwsłonecznej danego kosmetyku. Filtry SPF to substancje, które mają na celu ograniczenie docierania w głąb skóry szkodliwego promieniowania UV.

Chcąc rozsądnie korzystać ze słońca, warto robić to w późnych godzinach popołudniowych, kiedy intensywność promieniowania spada. W upalne dni sięgaj po produkty zapewniające największą ochronę przeciwsłoneczną, najlepiej z SPF 50+. Gdy planujesz dłuższy pobyt na zewnątrz, zaopatrz się w nakrycie głowy – może być to kapelusz, chusta, czy czapka z daszkiem. Pamiętaj, aby regularnie badać wszelkie niepokojące zmiany skórne na ciele.

Bezpieczne opalanie – 3 najważniejsze zasady

Jednym z najczęściej popełnianych przez nas błędów podczas nabywania opalenizny jest zbyt długa ekspozycja na słońce. Mitem jest, że im dłuższy czas spędzimy na słońcu, tym intensywniejsza i trwalsza będzie nasza opalenizna. Zdrowy i atrakcyjny koloryt skóry jest efektem regularnego, ale rozsądnego opalania. Brak odpowiedniej ochrony i przestrzegania zasad bezpiecznego opalania, zamiast promienną skórą, skutkuje rumieniem i dyskomfortem.

  1. Unikaj bezpośredniej i długotrwałej ekspozycji na słońce w godzinach 11.00-15.00, kiedy promieniowanie jest najmocniejsze. W tym czasie najlepiej schować się w cieniu.
  2. Około 20 minut przed wyjściem z domu, nałóż obficie filtr przeciwsłoneczny na każdą odkrytą część ciała. Szczególnie zadbaj o najbardziej narażone na oparzenia miejsca takie jak ramiona, kark czy nos. Pamiętaj! Żaden filtr nie daje 100-procentowej ochrony przed słońcem. Ważne jest, by w ciągu dnia aplikować preparaty ochronne co 2-3 godziny.
  3. Chroń się przed promieniami słonecznymi sięgając po nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne oraz pijąc co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

Pielęgnacja skóry po opalaniu

Po powrocie z plaży warto zastosować kosmetyki, które mają za zadanie ukoić, ochłodzić i nawilżyć skórę. Dodatkowo pomogą one utrwalić nabytą opaleniznę.

W wakacje warto zaopatrzyć się w:

  •  preparaty ochronne z wysokim filtrem SPF,
  • żel aloesowy,
  • spray z panthenolem,
  • olejki roślinne np. z pestek malin, marchwiowy lub jojoba,
  • delikatne balsamy do ciała np. typu “after sun”,
  • masło shea,
  • pomadki ochronne do ust z filtrami SPF,
  • mgiełki termoochronne do włosów,
  • maseczki nawilżające i kojące na twarz,
  • wody kwiatowe np. z róży.

Domowym i banalnie prostym sposobem na podrażnienia, który znają nasze mamy i babcie, są okłady z jogurtu lub śmietany.