Ciało

Przedwczesne siwienie włosów. Co je powoduje?

Siwienie włosów to naturalny proces, który prędzej czy później zachodzi u każdego, ponieważ starzenie się organizmu jest nieuniknione. Pojawienie się siwych włosów po 30 roku życia jest całkowicie normalne, jednak przedwczesne siwienie może wskazywać na chorobę. Co je powoduje?

Istnieje wiele przyczyn przedwczesnego siwienia włosów. To między innymi: choroby, przewlekły stres, niewłaściwa dieta czy palenie papierosów. W przypadku pojawienia się siwizny po 20 roku życia warto skonsultować się z lekarzem. Badania powinny pomóc w wykryciu przyczyny. Jeżeli jednak nic nie wskazuje na niedobory w organizmie, przedwczesna siwizna może być genetyczna.

Co to jest siwienie?

Za kolor włosów odpowiada melanina wytwarzana przez melanocyty. Włosy siwieją, gdy melanocyty przestają prawidłowo funkcjonować i nie produkują melaniny. To proces, który zależy od wielu czynników, jednak zazwyczaj decyduje o tym podłoże genetyczne.

Siwienie często dziedziczone jest od rodziców. Jeżeli u matki lub ojca siwe włosy występują przedwcześnie, możemy spodziewać się tego samego. Uwarunkowane genetycznie siwienie pojawia się po 30 roku życia, więc jeżeli problem dotknie nas wcześniej, nazywany jest przedwczesnym siwieniem.

Przedwczesne siwienie włosów – przyczyny

Przewlekły stres

Stres pojawiający się od czasu do czasu nie powinien stanowić problemu. Jednak przewlekły stres o dużym nasileniu jest zaburza funkcjonowanie organizmu. W wyniku silnego stresu można osiwieć w szybkim tempie, bowiem stres powoduje szereg zmian, np. zwiększenie wydzielania hormonów. Utrzymywanie wysokiego poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, zwiększa ilość wolnych rodników. Mają one szkodliwe działanie na melanocyty i komórki macierzyste we włosach.

Uszkodzenia mogą powodować obumarcie włosów – tracą więc swoje funkcje i nie produkują melaniny. Przyczynia się to bezpośrednio do pojawienia się siwych włosów. Jeżeli w młodości doświadcza się nieustannego stresu, to główny czynnik przedwczesnego siwienia.

Choroby autoimmulogiczne

To gruba chorób, która uszkadza tkanki organizmu przez nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Często przyczyna powstawania tych schorzeń jest niewyjaśniona. Jedną z chorób, która prowadzi do przedwczesnego siwienia, jest bielactwo. Na skórze powstają odbarwione plamy.

Przedwczesne siwienie włosów dotyczy także łysienia plackowatego, podczas którego dochodzi do wypadania włosów na głowie i skórze.

Choroby tarczycy

W przypadku zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy zaobserwowano przedwczesne siwienie włosów. W niedoczynności tarczycy jest za mało hormonów tarczycy, przez co włosy zaczynają wypadać. W nadczynności natomiast szybkie chudnięcie może powodować wypadanie lub siwienie włosów. Warto wykonać badania hormonów tarczycy i udać się do endokrynologa.

Choroby genetyczne

To schorzenia spowodowane przez mutacje w genach lub chromosomach. Ich objawem może być przedwczesne siwienie. Jedną z tych chorób jest zespół Wernera, które charakteryzuje się szybkim starzeniem się organizmu. Pierwsze objawy pojawiają się już w okresie dojrzewania.

Niedobory witaminy B12

Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej niedobór objawia się występowaniem anemii czy niedokrwistości. Innymi dolegliwościami są np. utrata apetytu, nudności czy obrzmienie.

Palenie papierosów

To częsty czynnik przedwczesnego siwienia. Szkodliwy wpływ papierosów na skórę, włosy, paznokcie i samopoczucie są powszechnie znane. Dym papierosowy uszkadza ściany naczyń krwionośnych, a także powoduje zwiększoną ilość atakujących organizm wolnych rodników. Wszystko to niekorzystnie wpływa na komórki włosowe i ich barwnik.

Palenie przyspiesza starzenie się całego organizmu, w tym cebulek włosowych, a więc może być bezpośrednią przyczyną przedwczesnego siwienia.