Ciało

Prosaki na twarzy – jak się ich pozbyć?

Prosaki to nazwa, która brzmi dziwnie i nietypowo. Większość osób wciąż zapewne sądzi, że prosaki to maleńkie pasożyty zamieszkujące skórę, ale w rzeczywistości to tylko drobne zmiany skórne, i nie powinny budzić naszego niepokoju. Oczywiście zmienia to faktu, że ich prosaki nie dodają nam urody. Czym dokładnie są i jak możemy się pozbyć prosaków na twarzy?

Prosaki na twarzy to co innego niż trądzik

Prosaki większości z nas kojarzą się po prostu z trądzikiem lub zaskórnikami. Jednak prosaki różni nie tylko wygląd zewnętrzny, ale też wewnętrzna struktura – są one bowiem bardzo twarde i ciężko je wycisnąć.

Czym są prosaki?

Prosaki to zmiany typowe dla wieku niemowlęcego, ale równie często pojawiają się one u dorosłych. Najczęściej występują pod oczami, na ustach, na powiece, a także na czole, nosie czy skroniach. prosaki nie ograniczają się jednak wyłącznie do twarzy i równie często możemy mieć z nimi do czynienia pod pachami a nawet w okolicach intymnych. Ich cechą główna jest to, że występują grupowo – zazwyczaj to kilka lub kilkanaście prosaków jednocześnie w jednym miejscu.

Prosaki poznasz po wyglądzie: to bardzo małe, milimetrowe grudki o białym, kremowym lub żółtym kolorze, które wyraźnie wystają nad powierzchnię skóry. Na początku są  niewyczuwalne w dotyku, ale z czasem rosną i można je wyczuć jako twarde grudki. Ich nazwa pochodzi od nasion prosa, ponieważ przypominają je z wyglądu. Nie pachną, nie wywołują bólu ani nie swędzą, ale mają mało estetyczny wygląd, więc nic dziwnego, że większość posiadających je osób chce się ich pozbyć.

Przyczyny powstawania prosaków

Prosaki  są wynikiem zatkania mieszków włosowo-łojowych przez nadmiar łoju który zbiera się na twarzy. W zablokowanych ujściach gruczołów łojowych gromadzi się sebum wraz z zanieczyszczeniami i masą rogowo-łojową – to ona stanowi źródło prosaków na twarzy. Prosaki w głównej jednak mierze są uwarunkowane genetycznie, lub bywają wynikiem zmian hormonalnych w organizmie,często jednak odpowiada za nie po prostu brak odpowiedniej pielęgnacji. Z prosakami na twarzy możemy mieć do czynienia głównie wtedy, gdy nieprawidłowo (lub zbyt rzadko) oczyszczamy skórę z nadmiaru sebum oraz martwych komórek naskórka.

Jak się pozbyć prosaków domowymi sposobami?

Prosaków na twarzy możemy pozbyć się na kilka różnych sposobów;  by pozbyć się tych na twarzy w prosty i bezbolesny, domowy sposób, powinnyśmy sięgnąć po:

  • peeling z dodatkiem kwasu glikolowego, migdałowego, AHA, BHA, PHA
    To właśnie on pomoże nam wygładzić strukturę skóry i pozbyć się prosaków. Najlepiej zdecydować się na zakup gotowego peelingu w sklepie, ale można też stworzyć go samodzielnie, łącząc ze sobą wybrane produkty, czyli między innymi cukier, cytrynę i oliwę z oliwek.
    Peeling trzeba wykonywać regularnie i systematycznie, czyli maksymalnie 2-3 razy w tygodniu, by nie podrażnić zanadto skóry. Następnie należy zaaplikować na twarz odpowiedni krem który pomaga likwidować prosaki.
    W przypadku grudek pod oczami, peeling może działać zbyt mocno i wywołać na skórze podrażnienia czy zaczerwienienia, dlatego lepiej nie wykonywać go w tym miejscu i pozostać tylko przy kremie.
  • Kremy z kwasami – mają silne właściwości złuszczające są skuteczną metodą do walki z prosakami. Szybko i skutecznie wnikają one w skórę i w dużym stopniu pomagają w walce z prosakami. Należy pamiętać jednak, że taki krem nie zadziała od razu i trzeba uzbroić się w cierpliwość oraz wykazać systematycznością. Takie produkty należy stosować codziennie przez około 3 miesiące – dopiero po tym czasie można uzyskać zadowalające efekty.
    Kremy na prosaki najlepiej stosować punktowo, ponieważ ich silne działanie może nadmiernie przesuszyć i podrażnić pozostałe rejony na twarzy czy ciele.
  • Okład z olejku herbacianego, który przykłada się do skóry na ok. 3 godziny dziennie. Właściwości olejku herbacianego skutecznie złuszczają skórę, a wraz z nią znajdujące się na niej prosaki,
  • Okład z olejku rycynowego – to również dobra metoda walki z prosakami; działa on antybakteryjnie i reguluje pracę gruczołów łojowych. Olejek rycynowy nałóż na wacik, a następnie przykładaj go raz dziennie do zmian skórnych i pozostaw do całkowitego wchłonięcia. Efekty zobaczysz za ok. 1-2 miesiące.
  • Wizyta w saunie – to doskonała kuracja zwalczająca prosaki i zapewniająca skórze całego ciała totalny detoks oraz odnowę. W saunie nasza skóra zaczyna wydzielać pot, a wraz z nim usuwa toksyny oraz inne zanieczyszczenia. Gruczoły łojowe odblokowują się, a organizm uwalnia nadmiar łoju skórnego, który jest przyczyną prosaków. W domu możesz też wykonać tzw. parówkę twarzy, by zwalczyć prosaki na buzi. Wypełnij miskę gorącą, parującą wodą lub naparem z  rumianku. Pochyl nad nią twarz przykryj głowę ręcznikiem; taka inhalacja rozszerzy pory, i pomoże pozbyć się zanieczyszczeń. Po takiej parówce twarzy warto natrzeć miejsca pokryte prosakami olejkiem herbacianym lub nałożyć specjalny krem z kwasami.

Podczas codziennej pielęgnacji warto uważać na to, by nie blokować porów skóry tłustymi kosmetykami – to zwiększa skłonności skóry do pojawiania się prosaków. Trzeba też pamiętać, że prosaki mają skłonności do nawracania, więc nawet po skończonej terapii warto uważnie obserwować skórę i regularnie ją złuszczać oraz oczyszczać.

Jeśli żadna z domowych metod nie przyniesie rezultatu, lub jeśli chcesz skuteczniej i szybciej się ich pozbyć – warto zdecydować się na usunięcie ich u kosmetyczki. Sopecjalista pomoze dobrać odpowiednia metode do walki z prosakami.

Czy to na pewno prosaki?

Prosaki bardzo często mylone są z brodawkami lub kaszakami – mają podobny wygląd, i tworzą się podobnych rejonach skóry.

Prosaki wyróżnia jednak to, że nie posiadają typowych dla brodawek zagłębień w warstwie rogowej naskórka, ani czopów łojowych, które towarzyszą kaszakom. W przypadku jakichkolwiek zmian skórnych i związanych z nimi wątpliwości najlepiej udać się do specjalisty, który oceni rodzaj naszych niedoskonałości i źródło ich powstawania, a także dobierze najlepszą metodę ich leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *