Ciało

Pielęgnacja skóry latem. Jak przetrwać upały i pięknie wyglądać?

Latem nasza skóra jest narażona na działanie wielu szkodliwych czynników. Promieniowanie UV, palące słońce, suchy wiatr, słona woda morska, zanieczyszczenie powietrza i wolne rodniki to tylko niektóre z zagrożeń, które mogą pogorszyć kondycję skóry. Jeżeli przez całe wakacje chcesz wyglądać pięknie, to zadbaj o ciało i używaj właściwych kosmetyków.

Jak dbać o skórę latem?

Na letnią pielęgnację skóry składa się wiele czynności, które należy regularnie powtarzać. Ważne jest również stosowanie złuszczających, nawilżających i ochronnych kosmetyków. Pielęgnację skóry latem można podzielić na trzy obszary:

1. Zabiegi pielęgnacyjne. Najlepszymi z nich będą:

  • peeling, który usunie obumarłe komórki naskórka, wygładzi powierzchnię ciała, spłyci zmarszczki, rozjaśni przebarwienia wywołane słońcem, ujędrni skórę i zapewni równomierną opaleniznę. Do peelingu możesz użyć fusów kawy, cukru lub soli i olejków lub innych składników, które nawilżą ciało. Podczas złuszczania skóry użyj rękawicy, myjki lub gąbki, które zapewnią lepszy efekt. Peeling powinno wykonywać się raz na tydzień, by nie podrażnić opalonej skóry;
  • masaż doskonale poprawi krążenie krwi, nawilży i ujędrni skórę, zrelaksuje organizm. Wystarczy kilka minut codziennego masażu, by skóra wyglądała lepiej. Do tego zabiegu użyj olejków, które zapewnią twoim dłoniom poślizg i odżywią skórę. Mogą mieć właściwości nawilżające, antycellulitowe, ujędrniające i łagodzące;
  • szczotkowanie ciała na sucho szczotką z miękkim i naturalnym włosiem daje naprawdę dobre efekty. Nie dość że wpływa na wygląd i kondycję skóry, to do tego poprawia krążenie krwi, sprawia przyjemność i usprawnia działanie układu krążenia.

2. Kosmetyki do pielęgnacji skóry latem powinny mieć nawilżające i łagodzące działanie. Skóra potraktowana słońcem, ciepłym wiatrem i słoną wodą morską potrzebuje odpowiedniego nawodnienia i odżywczych składników regeneracyjnych. Do pielęgnacji przydadzą ci się również produkty kojące podrażnienia spowodowane słońcem: zaczerwienienia, suche skórki, oparzenia, rumień.

W letnie dni trzeba wybrać takie kosmetyki, które dadzą nam świeżość. Możesz kupić dezodorant lub antyperspirant. Ten pierwszy produkt neutralizuje bakterie odpowiadające za nieprzyjemny zapach i absorbuje pot. Antyperspirant natomiast zawiera substancje zwężające ujścia gruczołów potowych i tym samym ogranicza wydzielanie potu, dzięki czemu zapewnia długotrwałą ochronę. Należy jednak pamiętać, żeby nie nakładać go na całe ciało, bo może przyczynić się do zaburzenia termoregulacji organizmu.

3. Ochrona przed słońcem. Krem z filtrem UV obowiązkowo powinien znaleźć się w twojej wakacyjnej kosmetyczce. Latem używaj kosmetyku z minimum SPF 30 i filtrem dobranym do rodzaju twojej skóry – może to być filtr fizyczny (mineralny) lub chemiczny. Pierwszy nie wnika w głąb skóry, lecz tworzy na jej powierzchni ochronną warstwę, która odbija promienie słoneczne. Filtr chemiczny natomiast wnika do naskórka, pochłania promieniowanie UV, a następnie uwalnia je w postaci ciepła.

Sprytne sposoby na zachowanie świeżości latem

Wysoka temperatura, wilgotne powietrze i gorące promienie słońca dają się we znaki każdej z nas, i to w najmniej oczekiwanym momencie. Musimy wiedzieć, jak radzić sobie z letnim zmęczeniem i skutkami upału. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych sposobów:

  • używaj mgiełki do ciała, która schłodzi, odświeży i nawilży skórę. Jest niewielkich rozmiarów, dlatego zmieści się nawet do najmniejszej torby. Przy wyborze tego kosmetyku trzeba jednak uważać, żeby nie zawierał substancji wchodzących ze słońcem w reakcje i powodujących przebarwienia;
  • korzystaj z nawilżanych chusteczek lub żeli antybakteryjnych. Dzięki nim szybko oczyścisz ciało w niemalże każdych warunkach. Zastąpią wiele produktów, które zazwyczaj zabierasz w podróż;
  • bierz letnie kąpiele i prysznice. W końcu mycie ciała gorącą wodą latem nie ma najmniejszego sensu;
  • latem nie stosuj perfum, bo zawarty w nich alkohol może podrażniać i przebarwiać skórę. Lepiej sprawdzą się mgiełki i hydrolaty o delikatnym zapachu i nawilżającym działaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *