Kiedy słońce zaczyna mocniej przygrzewać, masz ochotę cały dzień spędzić na spacerze lub przeleżeć na plaży. Oczywiście jest to jak najbardziej zrozumiałe i korzystne dla organizmu – pod wpływem promieniowania powstaje witamina D. Musisz jednak uważać na skutki uboczne zbyt długiego i nieostrożnego opalania się. Chodzi tu między innymi o oparzenia słoneczne.
Oparzenia słoneczne a objawy
Objawy są uzależnione od stopnia oparzenia, a tych wyróżnia się trzy rodzaje:
- oparzenia I stopnia – objawiają się zaczerwienieniem skóry, bólem, pieczeniem, świądem. Dolegliwości te mijają po trzech dniach, po zastosowaniu odpowiednich produktów. Do leczenia oparzeń I stopnia stosuje się okłady z zimnej wody, maści chłodzące, preparaty natłuszczające i nawilżające. Pomagają także domowe sposoby: kefir, maślanka, zsiadłe mleko i jogurt naturalny;
- oparzenia II stopnia – towarzyszy im ból, zaczerwienienie i pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Zmiany te utrzymują się nawet do kilku tygodni. Podczas leczenia stosuje się przeciwobrzękowe maści steroidowe, preparaty osuszające i chroniące przed infekcją bakteryjną;
- oparzenia III stopnia – występują w naskórku, skórze właściwej i tkance podskórnej. Osoba z takimi oparzeniami nie przejawia żadnej reakcji na dotyk, bo jej receptory czuciowe zostały uszkodzone. Oparzenia III stopnia występują bardzo rzadko.
Jak zaradzić oparzeniom słonecznym?
Już przy pierwszych, nawet najmniejszych objawach, trzeba zareagować. Należy przejść w zacienione miejsce i jak najszybciej schłodzić podrażnioną skórę. Zaleca się wzięcie chłodnego prysznica lub zastosować zimny okład ze słodkiej wody. Potem trzeba posmarować skórę maścią z alantoiną lub panthenolem, a przez kolejne dni nakładać krem z filtrem.
Jeżeli na skórze masz pęcherze świadczące o oparzeniach II stopnia, to pod żadnym pozorem ich nie wyciskaj i nie przekłuwaj. Płyn, którym są wypełnione, jest złożony z białka – smacznej pożywki dla bakterii. Najlepiej iść od razu do lekarza, w szczególności gdy występują inne objawy: podwyższona temperatura ciała, zawroty, ból głowy i nudności.
Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?
Najskuteczniejszym sposobem jest stosowanie kremów z filtrami UV. Dodatkowo należy:
- pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia;
- osłaniać głowę podczas przebywania na słońcu;
- unikania ekspozycji skóry na słońcu w godzinach od 10.00 do 14.00;
- dowiedzieć się, czy stosowane przez nas kosmetyki nie wchodzą w reakcje z promieniami UV.
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Starymi, skutecznymi i przynoszącymi ulgę sposobami na oparzenia słoneczne są aplikacje produktów spożywczych na podrażnioną skórę. Należą do nich między innymi: jogurt naturalny, kefir, glinka kosmetyczna z dodatkiem soku z cytryny i miodu, ekstrakt z cebuli i czosnku.
Dodaj komentarz