Kosmetyki

Olejowanie – skuteczny sposób na wymarzone włosy. Czym jest i jak je wykonać?

Olejowanie włosów stało się już światowym trendem. Jest szybkie, komfortowe, nieskomplikowane i przede wszystkim – skuteczne. To zabieg kosmetyczny o wiekowej tradycji, który w krajach orientu króluje niezmiennie od stuleci. Piękne włosy hindusek są jawnym dowodem na to, jak kompleksowo działają na włosy naturalne olejki i związane z nimi olejowanie włosów. Jak powinno ono prawidłowo wyglądać i w jaki sposób dopasować do włosów najlepszy olejek?

Czym jest olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to zabieg regeneracyjny, który swą tradycję czerpie z ajurwedyjskiej filozofii piękna i zdrowia. Jest nieskomplikowany, a przy tym niezwykle skuteczny: polega na rozprowadzeniu odpowiednio dobranego olejku na skórze głowy i włosach – od ich podstawy aż po same końce. Działa najlepiej, gdy połączysz go z delikatnym masażem głowy – to zwiększa krążenie podskórne i pobudza do pracy cebulki włosów. Po skończonym zabiegu olej zmywa się z włosów delikatnym szamponem, najlepiej pozbawionym parabenów i komedogennych substancji. Co zyskują włosy dzięki regularnemu olejowaniu włosów?

Olejowanie włosów – zalety

  • włosy stają się odżywione i wzmocnione,
  • wewnętrzna struktura włosów naprawia się,
  • wzmacniają się cebulki włosów (pasma szybciej rosną i nie wypadają),
  • włosy są chronione przed zniszczeniem,
  • poprawia się stan skóry głowy,
  • końcówki włosów przestają się rozdwajać,
  • pasma odzyskują sprężystość i gładkość,
  • włosy są miękkie i lśniące, jak po zabiegu laminacji,
  • fryzura nabiera objętości,
  • włosy zyskują ochronę przed wysokimi temperaturami.

Pielęgnacja włosów olejkami – dlaczego jest tak skuteczna?

Sekret takiej pielęgnacji i jej zdumiewająca skuteczność opiera się na budowie i składzie naturalnych olejków. Są one skarbnicą witamin, minerałów, fitosteroli oraz flawonoidów, czyli substancji niezbędnych dla podtrzymania dobrej kondycji włosów.

To jednak nie wszystko – spośród innych substancji olejki wyróżniają się tym, że zawierają cząsteczki niezbędnych kwasów tłuszczowych; są one bardzo ważne: usprawniają regenerację i ochraniają włos od cebulki aż po same końce, a przy tym intensyfikują ich wygląd. Rodzaj i wielkość cząsteczek kwasów tłuszczowych zależy od typu olejku. Jest to istotne, ponieważ to właśnie owe cząstki powinny być dobrze dopasowane do rodzaju włosów – tylko w ten sposób zapewnią im one maksimum korzyści.

Dobrze dobrane do typu włosów olejki działają nieomylnie – to pielęgnacja dopasowana w punkt, która zapewnia odbudowę i wzmocnienie włosa od samego korzenia. To właśnie decyduje o wyjątkowości i niezwykłej skuteczności olejków – naprawiają włos tam, gdzie kończy się moc każdej odżywki lub maski. Są wszechstronne, ich działanie nie jest jedynie powierzchowne. W ten sposób są one w stanie rozwiązać najistotniejsze problemy związane z włosami.

Olejowanie włosów w teorii prezentuje się prosto – w praktyce jeszcze bardziej. Kluczem do skuteczności zabiegu jest to, aby dobrać włosom odpowiedni olejek. „Odpowiedni”, czyli ściśle dopasowany do stopnia odchyleń maleńkich łusek z keratyny, które decydują o kondycji włosów.

Kryterium, które ów stopień określa, nazywane jest porowatością włosów. Mówiąc najprościej: aby olejek zadziałał najlepiej jak tylko może, musi być dopasowany do porowatości włosów.

Co to jest porowatość włosów?

Powiedzieliśmy już, że włosy zbudowane są z keratynowych łusek, które zachodzą na siebie tworząc maleńkie, mikroskopijne dachówki, które w różnym stopniu odginają się od łodygi włosa. Im bardziej są odchylone, tym bardziej zniszczony i „bezbronny” jest włos. Porowatość włosów określa zatem wielkość odchylenia owych łusek i klasyfikuje włos pod względem stopnia zniszczenia.

W świetle tej informacji oczywistą sprawą jest to, że im mocniej otwarte są łuski włosa, tym więcej szkodliwych substancji dostaje się do jego wnętrza. Jest on narażony na niszczenie i nie potrafi utrzymać wody we wnętrzu, dlatego wysycha w nadmiarze i staje się kruchy. Z kolei włos o ściśle domkniętych łuskach jest gładki i lśniący, trudniej go zniszczyć ale niełatwo pielęgnować: szybko traci sprężystość i lekkość, a większość kosmetyków po prostu go przeciąża. Dlatego każda z trzech istniejących rodzajów porowatości wymaga innej pielęgnacji i substancji, które są w stanie dopasować się cząsteczkami do stopnia odchyleń keratynowych łusek włosa. To w stanie są zrobić jedynie naturalne olejki.

3 typy porowatości włosów – charakterystyka

Podział włosów według porowatości nie jest skomplikowany. Wyróżniamy 3 kategorie (rodzaje) porowatości. Są one wystarczające, aby rozpoznać, skategoryzować i dopasować pielęgnację swoim włosom. Jakie są 3 rodzaje porowatości włosów?

  • włosy niskoporowate – to te, które mają domknięte łuski keratyny; są one grube i ciężkie, często się przetłuszczają. Brak im lekkości, są oklapnięte, ciężko dobrać do nich kosmetyk, który ich nie przeciąży.
  • włosy średnioporowate – jeszcze nie są zniszczone, ale ich stan oscyluje między niską a wysoką porowatością włosów – od sposobu pielęgnacji zależy, jak będą się prezentowały. Ich łuski są średnio odchylone od łodygi. Bywa, że zmiana odżywki lub pory roku sprawia, że zaczynają wypadać, puszyć się, tracić blask.
  • włosy wysokoporowate – suche i zniszczone, często łamliwe i pozbawione witalności. Łuski keratyny mocno odchylają się na zewnątrz. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych to ciągła walka o przywrócenie ich bariery hydro-lipidowej i poprawę elastyczności. Cząsteczki kosmetyków oraz wody nie są bowiem w stanie „zagnieździć” się na długo pod mocno odchylona łuską.

Jak określić porowatość włosów?

Większość kobiet potrafi ocenić stan swoich włosów już po opisie każdej z trzech porowatości. Aby zyskać pewność i ugruntować się w wyborze, warto zrobić test na porowatość włosów, czyli odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących ich kondycji i sposobu pielęgnacji. Określenie porowatości swoich włosów pozwala dobrać do nich odpowiedni rodzaj olejków i idealnie dopasować rozmiar ich cząstek do keratynowej struktury włosów.

Rodzaje olejków – jak wybrać najlepszy?

Naturalne olejki dzielimy na 3 grupy, a każda z ich pasuje do innej porowatości włosów. Ta synergia cząstek i struktury włosa zapewnia mu pielęgnację an najwyższym poziomie. Olejki dzielimy, biorąc pod uwagę rozmiar cząstek kwasów, z których są one zbudowane. Podział prezentuje się następująco:

  • oleje i masła wnikające (olejek kokosowy, palmowy, babassu, masło cupuacu) – to te zbudowane z małych cząstek. Dominują w nich nasycone kwasy tłuszczowe, które idealnie dopasowują się do struktury włosów niskoporowatych
  • oleje półwnikające (olejek arganowy, makadamia,jojoba, marakuja) – mają większe cząsteczki i są zbudowane z kwasów tłuszczowych jednonienasyconych z grupy omega-7 i omega-9. Pasują idealnie do włosów średnioporowatych.
  • oleje niewnikające (olejek z wiesiołka, awokado, z nasion bawełny, oraz czarnuszki) – ich cząstki są odpowiednio duże, aby zadbać o włosy wysokoporowate. W ich skład wchodzą kwasy tłuszczowe wielonienasycone z grupy omega-3 i omega-6.

Olejowanie włosów krok po kroku

Poznałaś porowatość swoich włosów i wybrałaś odpowiednie grupy olejków? Pora na olejowanie włosów. Aby przebiegło bez zarzutu, wystarczy postępować według prostej instrukcji:

  1. Rozczesz dokładnie włosy (jeśli jest na nich zbyt dużo sebum lub produktów do stylizacji – najpierw dokładnie je umyj)
  2. Sięgnij po olejek dobrany do porowatości włosów
  3. Zacznij nakładać olejek – najpierw dokładnie pokryj całą skórę głowy i podstawę włosów, a następnie nałóż go na całą ich długość, ze szczególnym uwzględnieniem końców włosów (to właśnie one bywają zazwyczaj najbardziej zniszczone)
  4. Włosy owiń w ręcznik, lub nałóż czepek fryzjerski (to ociepli głowę i zintensyfikuje działanie olejków)
  5. Olej trzymaj na głowie minimum pół godziny (możesz nawet iść spać z naolejowanymi włosami i dopiero rano umyć głowę – dzięki temu oleje będą przez całą noc regenerowały włosy).

Struktura włosów, czyli stopień ich porowatości, to klucz do prawidłowej pielęgnacji. Najlepszą, ściśle współgrającą z rodzajem włosów zapewniają im odpowiednio dobrane naturalne olejki, które stanowią najsilniejszą broń do walki o piękne włosy.