Ciało

O co chodzi z OCM? Oczyszczanie twarzy olejami krok po kroku

Czy olejki w pielęgnacji zostaną już z nami na zawsze? Okazuje się, że nie jest to chwilowy trend, a zastosowanie olejów w codziennym dbaniu o siebie jest coraz szersze. Jednym ze sposobów na ich wykorzystanie jest OCM, czyli mycie twarzy olejami.

Chyba żadnej kobiecie nie trzeba powtarzać, jak ważne jest dokładne, dogłębne oczyszczanie twarzy. Zalegające na jej powierzchni zanieczyszczenia mogą zapychać pory, powodować powstawanie zaskórników i trądziku, a także wywoływać nieprzyjemne podrażnienie. Tylko czy oczyszczanie olejami ma sens?

Naturalne metody oczyszczania skóry

Najprościej jest sięgnąć po żel do mycia twarzy, mydło albo piankę. Wydają się delikatne i skuteczne, zwłaszcza że często mają w składzie dodatkowe substancje pielęgnujące. Nic bardziej mylnego. Mydło może drastycznie wysuszać skórę, a nawet najłagodniejszy żel myjący zawiera w swoim składzie sulfaty (substancje myjące), alkohole oraz różnego rodzaju konserwanty, które naruszają naturalną barierę lipidową skóry.

Właśnie dlatego trend na naturalne metody oczyszczania skóry jest bardzo dobrą i uzasadnioną modą! Mycie twarzy środkami, które nie naruszają równowagi naszej skóry, to prosty sposób na wyeliminowanie wielu problemów ze skórą, które możemy mieć.

OCM – oczyszczanie twarzy olejami

Bardzo dobrym pomysłem jest oczyszczanie twarzy olejkami. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, bo oleje mają dość tłustą konsystencję, to wystarczy raz spróbować tej metody, że docenić jej działanie. OCM (od Oil Cleansing Method) to jedna z popularniejszych ostatnio metod mycia twarzy bez użycia dostępnych w drogeriach kosmetyków. Zamiast żelu do mycia twarzy albo płynu do demakijażu wykorzystuje się naturalne olejki – bez zbędnych konserwantów, o wszechstronnym zastosowaniu.

Jakie zalety ma OCM?

Oczyszczanie twarzy olejami to pomysł, który nie wziął się z przypadku. Naturalne olejki roślinne są doskonałym materiałem na produkt oczyszczający, ponieważ doskonale radzą sobie nawet z wodoodpornymi kosmetykami do makijażu, oczyszczają skórę dokładnie i bez podrażnień, a do tego mają działanie odżywcze.

Ważną zaletą metody OCM jest to, że przy regularnym stosowaniu olejów do mycia twarzy możemy w prosty sposób odbudować swoją naturalną barierę hydrolipidową skóry. Dzięki temu nie będziemy tracić cennego nawilżenia, codzienna pielęgnacja będzie skuteczniejsza, a skóra będzie lepiej wypielęgnowana, gładsza i pełna blasku.

Metoda OCM. Jakimi olejami oczyszczać?

Jak wykonać OCM w taki sposób, aby dobrze oczyścić skórę i niechcący jej nie zapchać?

Podstawa to przygotowanie mieszankę olejków, która będzie odpowiednia dla naszej cery. Oleje mogą mieć różną wielkość cząsteczek i zawierać kwasy tłuszczowe o różnym stopniu nasycenia, przez co niektóre z nich są bardziej zapychające, a inne lepiej wchłaniają się w skórę. Jako olejek bazowy wybierajmy ten, który pasuje naszej cerze:

  • do cery tłustej: olej lniany, laurowy, jojoba;
  • do cery mieszanej: olej z pestek winogron;
  • do cery suchej: olej migdałowy, z ogórecznikami, morelowy;
  • do cery dojrzałej: olej arganowy, makadamia;
  • do cery trądzikowej: olej słonecznikowy, z krokosza.

Co do oleju bazowego? Zawsze olej rycynowy, ale w ilości nie większej niż 10-20%! Olejek rycynowy jest świetnym uzupełnieniem dla oleju bazowego, ponieważ doskonale oczyszcza i jest podobny w składzie do naszego naturalnego sebum.

Oczyszczanie twarzy olejami krok po kroku

Dalsze postępowanie nie różni się wiele od tego, jak standardowo myjemy twarz. Z tą różnicą, że przy metodzie OCM używamy do tego celu wyłącznie naturalnych olejków. Jak poprawnie oczyścić twarz olejami? To nic trudnego.

  1. Rozprowadź olejek w dłoniach.
  2. Wmasuj olej w twarz.
  3. Zamocz czystą, miękką ściereczkę w ciepłej wodzie.
  4. Przyłóż ściereczkę do twarzy.
  5. Delikatnie wytrzyj twarz.
  6. Powtórz 2-3 razy aż dokładnie zetrzesz olej.
  7. Na koniec przepłucz twarz chłodną wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *