W kosmetologii stosuje się mnóstwo składników pochodzenia naturalnego, w tym substancji pozyskiwanych z roślin lub od zwierząt. Jednym z nich jest śluz ślimaka, bardzo popularny składnik wielu znanych kosmetyków. Jak działa i co zawiera?
Dlaczego śluz ślimaka jest tak cenny?
Śluz ślimaka ma działanie regenerujące i ochronne. Co więcej, w jego skład wchodzi kryptozyna, która wytwarzana jest w momencie uszkodzenia ciała ślimaka. To właśnie w niej znajdują się cenne składniki, czyli:
- proteiny – podobne do tych, które występują w ludzkim naskórku. Dzięki nim skóra jest gładka, odżywiona i rozjaśniona;
- alantoina – regeneruje tkanki, przyspiesza procesy gojenia się naskórka i zmniejsza podrażnienia;
- witaminy A, C, E;
- kwasy AHA – mają działanie złuszczające i odbudowujące;
- kolagen i elastyna – ujędrnia i uelastycznia skórę;
- naturalne antybiotyki – zapobiegają stanom zapalnym.
Jak działają kosmetyki ze śluzem ślimaka?
Kosmetyki ze śluzem ślimaka nawilżają, regenerują i zwalczają wolne rodniki. Tym samym zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Produkty takie mają również właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Mogą być stosowane przez osoby z cerą suchą, dojrzałą, wrażliwą i alergiczną. Kosmetyków ze śluzem ślimaka należy także używać w przypadku blizn, przebarwień i rozstępów.
Śluz ślimaka w kosmetyce – zastosowanie
Ten składnik wykorzystuje się do produkcji kosmetyków nawilżających, przeciwzmarszczkowych i antyoksydacyjnych. Śluz ślimaka znajdziemy więc w kremach do twarzy, kremach pod oczy, maskach i serach. Jest często stosowany wraz z witaminą E lub masłem shea.
Jak pozyskuje się śluz ślimaków?
Śluz pozyskiwany jest ze zdrowych ślimaków. Cały proces trwa kilka dni, a rozpoczyna się oczyszczeniem mięczaków. Z jednego uzyskuje się łyżeczkę śluzu; odbywa się to bez uszczerbku na jego zdrowiu. Następnie ślimak regeneruje się przez dwa tygodnie, w przeciągu których pozyskany śluz poddawany jest obróbce tak, żeby mógł trafić do kosmetyków.
Dodaj komentarz