Rozstępy to poprzeczne pręgi, które pojawiają się między innymi na udach, brzuchu i pośladkach. Nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale mogą uprzykrzyć życie: przez rozstępy na udach wstydzimy się chodzić w krótkich spodenkach, a rozstępy na pośladkach utrudniają wyjście na basen. Kiedy pojawiają się rozstępy? Jakie są przyczyny powstawania rozstępów i sposoby na nie, także domowe? Czy peeling z miąższu aloesowego, maseczka z witaminą E oraz kremy i zabiegi kosmetyczne na rozstępy są skuteczne?
Kiedy pojawiają się rozstępy?
Często rozstępy pojawiają się po ciąży (gwałtowny przyrost wagi) i w wieku dojrzewania (nagły wzrost), czyli kiedy masa ciała się zwiększa, a skóra nie nadąża z produkcją kolagenu. W konsekwencji pękające włókna tego białka tworzą poprzeczne, różowe linie ‒ rozstępy.
Największym problemem w walce z rozstępami jest to, że zauważamy je za późno. Trudno uchwycić moment, kiedy rozstępy powstają. Jedynym zwiastunem tego procesu jest delikatne swędzenie i pieczenie skóry w miejscach, w których włókna kolagenowe są przeciążone. To znak, że na jednolitej skórze wkrótce pojawiają się rozstępy.
Przyczyny powstawania rozstępów
Czynniki, które wywołują rozstępy, to:
- ciąża,
- tabletki antykoncepcyjne i leki hormonalne,
- intensywne ćwiczenia na siłowni,
- gwałtowny wzrost masy ciała,
- nagły spadek masy ciała.
Domowe sposoby na rozstępy
Peeling z miąższu aloesowego na rozstępy
W przypadku niewielkich rozstępów można wypróbować domowe sposoby na ich zwalczenie. Aby uelastycznić skórę, warto przygotować kosmetyk nawilżający na bazie oliwy z oliwek i miąższu aloesowego, a w celu pozbycia się nadmiaru suchego naskórka ‒ wykonać peeling całego ciała. Dobrym pomysłem będzie własnoręcznie przygotowany peeling cukrowy z mlekiem i oliwą.
Maseczka z witaminą E na rozstępy
Innym skutecznym sposobem na rozjaśnienie rozstępów jest maseczka witaminowo-cytrynowa. Aby ją przygotować, należy wymieszać oliwę z łyżeczką płynnej witaminy E i sokiem z cytryny. Maseczkę nakładamy na skórę dwa razy w tygodniu.
Inne sposoby na rozstępy
Jak ustaliliśmy, przyczyny powstawania rozstępów mogą być różne, ale bez względu na część ciała, jaką objęły, zawsze powstają na skutek rozerwania zbyt obciążonych włókien kolagenowych.
Kremy na rozstępy
Najpopularniejszą i najbardziej dostępną metodą na rozstępy są kremy. Za najskuteczniejsze uważa się te na bazie kolagenu. Wśród innych dobroczynnych składników warto wymienić wyciągi z bluszczu, kasztanowca, skrzypu i przywrotnika, które wzmacniają naczynia krwionośne i nawilżają.
W przypadku kosmetyków na rozstępy najważniejszy jest sposób aplikacji. Takie kremy należy wklepywać i wcierać w skórę, aby pobudzić ją do wchłaniania aktywnych substancji. Można je stosować dopiero po odstawieniu dziecka od piersi.
Zabiegi kosmetyczne na rozstępy
Ostatnim etapem powstawania rozstępów jest zabliźnianie. Zabliźnianie rozstępów niestety nie wiąże się z ich gojeniem i zanikaniem. Rozstępy nie znikają. Owszem, można je wygładzić i rozjaśnić, ale zawsze pozostaną widoczne. Kiedy staną się białe lub cieliste, kremy nie zadziałają. Na takim etapie pomogą tylko zabiegi kosmetyczne, na przykład dermabrazja i mezoterapia. Przy dużych rozstępach sprawdzą się tylko metody inwazyjne, czyli laseroterapia i peelingi chemiczne z kwasem glikolowym lub kwasem TCA.
Dodaj komentarz