Kosmetyki

Jak prawidłowo oczyszczać skórę głowy?

Antidotum na piękne i zdrowe włosy jest również dokładne oczyszczanie skóry głowy. Zapewniają o tym przede wszystkim trycholodzy. Pielęgnacja włosów oczywiście jest bardzo istotna i powinna być dobrana do typu i rodzaju naszych pasm, jednak nie przyniesie tak spektakularnych efektów na nieoczyszczonej skórze. Jak prawidłowo oczyszczać skórę głowy?

Pielęgnacja nigdy nie będzie skuteczna bez dokładnego oczyszczenia skóry głowy. Wszystkie zanieczyszczenia, które zbierają się u nasady włosów w ciągu dnia, jak np. kurz, toksyny czy nadmiar sebum, utrudniają wnikanie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach – dlatego też pielęgnacja nie jest efektywna, jak mogłaby być. Oczyszczanie skóry głowy jest najistotniejszym elementem, ponieważ wtedy składniki odżywcze trafiają prosto do cebulek.

Oczyszczanie skóry głowy – jak to robić?

Przyda Ci się kilka cennych wskazówek, które na pewno ułatwią Ci prawidłową pielęgnację:

  1.  Zanim zaczniesz myć włosy, dokładnie je rozczesz. Oczywiście nie rób tego, jeżeli jesteś posiadaczką kręconych włosów. Rozczesanie włosów pozwala z łatwością rozprowadzić na nich wybrany produkt. Warto przez myciem nałożyć olej lub odżywkę. Delikatny masaż skóry głowy za pomocą szczotki czy grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami przyspieszy wnikanie składników odżywczych w głąb skóry. Wypustki szczotki ponadto usuwają zanieczyszczenia oraz usuwają martwy naskórek. Rozczesane włosy myje się znacznie lepiej, ponieważ przestają się plątać.
  2. Przed myciem włosów dokładnie przygotuj skórę do jej oczyszczania. Namocz włosy i skórę głowy za pomocą letniej wody. Zbyt chłodna woda może jedynie utrudnić usuwanie brudu i wszelkich zanieczyszczeń, a zbyt gorąca powoduje nadmierną produkcję łoju. Wypośrodkowanie okaże się najlepszym rozwiązaniem i nie wyrządzi żadnych szkód.
  3. Jeżeli zastosowałaś się już do dwóch pierwszych punktów, dopiero teraz możesz przystąpić do mycia włosów. Dobrą metodą na oczyszczenie skóry głowy jest tzw. metoda kubeczkowa. Polega na zmieszaniu szamponu z wodą, a po spienieniu wylaniu go na skórę. Mycie włosów w ten sposób nie tylko pomaga zaoszczędzić, ponieważ zużyjemy mniej produktu, lecz także zapewnia o wiele lepsze efekty i zapobiega szkodliwemu działaniu silnych składników. Warto pamiętać, że szamponów SLS używamy jedynie raz w tygodniu, aby zmyć z włosów toksyny. Na co dzień stosujemy delikatne szampony z naturalnym składem. W trakcie mycia włosów pamiętaj, aby piana była na samej skórze głowy, a wyłącznie spływała po długości pasm.
  4. Myj włosy delikatnie, wykonując masaż kolistymi ruchami. W ten sposób pobudzisz mikrokrążenie, przyspieszając wzrost włosa i zapewniając mu zdrowie. Masaż głowy sprawia także, że składniki odżywcze zawarte w kosmetykach wnikają głębiej i szybciej trafiają do cebulek. Delikatny masaż również pomoże dokładnie oczyścić skórę głowy i usunąć zanieczyszczenia nawet z niełatwo dostępnych zakamarków.
  5. Pamiętaj o dokładnym spłukiwaniu włosów. Ważne, aby resztki szamponu nie zostały na naszych pasmach, ponieważ to często przyczynia się do powstawania łupieżu. Precyzyjne spłukiwanie włosów pomoże usunąć toksyny, które udało się rozpuścić szamponowi. Płucząc włosy, również warto wykonywać delikatny masaż kolistymi ruchami. Przyda się również zakwaszająca płukanka, dzięki której włosy odzyskają naturalny blask, a także staną się gładkie i przyjemne w dotyku. Na rynku kosmetycznym znajdziesz mnóstwo takich płukanek, a większość z nich możesz przygotować samodzielnie w domu. Do płukania używaj chłodnej wody, aby domknąć rozchylone łuski włosów.
  6. Raz lub dwa razy w tygodniu warto wykonać peeling skóry głowy. Tyle razy w zupełności wystarczy. Użyj peelingu przed zastosowaniem szamponu. W tym celu możesz sięgnąć po peeling mechaniczny lub enzymatyczny. Doskonale sprawdzą się tutaj peelingi zrobione w domu, np. cukrowy. Zmieszaj gruboziarnistą sól lub cukier z odżywką, szamponem lub ulubionym olejkiem. Peeling pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie skóry, jednak zbyt często stosowany może wywoływać podrażnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *