Ciało

Jak pielęgnować problematyczną skórę? Domowy peeling do cery trądzikowej, wrażliwej i mieszanej

Peeling twarzy należy do najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Nic dziwnego: regularne złuszczanie naskórka oczyszcza i wygładza skórę oraz poprawia jej koloryt. Największym wyzwaniem jest dobór peelingu do rodzaju skóry, zwłaszcza jeżeli ta jest problematyczna. Jak przygotować domowy peeling do cery trądzikowej, wrażliwej i mieszanej?

Peeling do cery wrażliwej

Jeżeli skóra jest przesuszona i ściągnięta oraz łatwo się czerwieni lub łuszczy, należy unikać peelingów ziarnistych, ponieważ masowanie twarzy granulkami z pewnością ją podrażni. Znacznie lepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny, który składa się z enzymów roślinnych, takich jak:

  • papaina (z papai; wspomaga walkę z przebarwieniami),
  • bromelaina (z ananasa; złuszcza i wygładza skórę),
  • ficyna (z figi),
  • ekstrakty z aloesu, mango, kiwi i zielonych jabłek (zmniejszają spoistość komórek naskórka i delikatnie rozpuszczają jego obumarłe warstwy).

Po zastosowaniu takiego peelingu skóra jest zmiękczona oraz łatwiej przyjmuje kosmetyki nawilżające i odżywcze. Z tego powodu warto go uzupełnić o maseczkę wzmacniającą.

Domowy peeling do cery wrażliwej

Składniki:

  • trzy łyżki płatków owsianych,
  • łyżka miodu,
  • łyżka śmietanki,
  • pół łyżeczki bardzo drobno zmielonych, wcześniej namoczonych migdałów.

Wszystkie składniki blendujemy. Gotowy peeling nakładamy na twarz i dekolt. Po upływie kilku minut delikatnie wmasowujemy go w skórę, po czym spłukujemy wodą mineralizowaną. Na zakończenie osuszamy skórę i nakładamy maskę regenerującą (na przykład z zieloną glinką).

Peeling do cery trądzikowej

Regularne stosowanie peelingów jest kluczowym elementem pielęgnacji cery trądzikowej, ponieważ jej cykl złuszczania się naskórka jest zaburzony, co skutkuje zapychaniem porów i powstawaniem krostek. Peeling pomaga usunąć obumarłe warstwy naskórka, ale wykonany nieprawidłowo pogłębia stan zapalny.

W przypadku cery trądzikowej należy zrezygnować z peelingów ziarnistych, ponieważ poprzez mechaniczne pocieranie twarzy rozprzestrzeniamy bakterie i zarażamy zdrowe partie skóry. Peeling wykonywany zbyt często wysusza skórę, co zwiększa produkcję sebum i prowadzi do powstawania nowych wyprysków. Z tego powodu wystarczy go stosować dwa razy w tygodniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie peeling enzymatyczny lub maseczka typu peel-off.

Po wszystkim nie należy używać dodatkowych kosmetyków. Sól, która podrażnia rany, zastępujemy drobno zmielonym cukrem. Zbawienny wpływ na cerę trądzikową ma jeszcze kawa, ekstrakt z zielonej herbaty i płatki owsiane.

Domowy peeling do cery trądzikowej

Składniki:

  • 2 łyżki mleka,
  • 5 gramów żelatyny spożywczej/ gumy ksantanowej,
  • 2 krople olejku eterycznego (na przykład z drzewa herbacianego, cynamonowego lub szałwiowego).

Do miseczki wsypujemy żelatynę i dolewamy olejek eteryczny. Podgrzewamy mleko, dodajemy je do żelatyny i mieszamy, dopóki się nie rozpuści. Kiedy peeling zgęstnieje, nakładamy jego cienką warstwę na oczyszczoną i osuszoną twarz. Ten domowy kosmetyk potrzebuje około dwudziestu minut na zgęstnienie. Po upływie tego czasu delikatnie zdejmujemy go z twarzy i zmywamy pozostałości wodą.

Peeling do cery mieszanej

Pielęgnacja cery mieszanej jest skomplikowana, ponieważ przetłuszczone partie twarzy potrzebują innych preparatów niż jej partie suche. Z tego powodu do cery mieszanej można stosować wszystkie rodzaje peelingów. Najlepiej sprawdzi się maseczka typu peel-off nakładana na całą twarz i delikatny peeling ziarnisty, czyli scrub. Peeling ziarnisty polega na złuszczaniu skóry zawartymi w nim drobinkami. Mogą to być drobinki syntetyczne (z polietylenu) lub naturalne (ze sproszkowanych pestek brzoskwiń lub moreli albo zmielonych łupin orzechów, otrębów, soli mineralnych lub kryształków cukru). Peeling ziarnisty należy aplikować na wilgotną twarz i masować ją delikatnymi, kolistymi ruchami przez kilka minut. Następnie spłukujemy go wodą oraz nakładamy kolejno tonik i krem nawilżający. Skóra w strefie T wymaga najintensywniejszego masażu. Taki peeling warto wykonywać raz w tygodniu.

Domowy peeling do cery mieszanej

Składniki:

  • 2 łyżki świeżej żurawiny,
  • 2 łyżki płatków owsianych,
  • łyżka oliwy z oliwek,
  • łyżeczka soku z cytryny,
  • łyżeczka miodu.

Blendujemy umytą żurawinę i płatki owsiane (można dolać odrobinę wody). Dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy. Gotowy peeling nakładamy na twarz i przez kilka minut delikatnie masujemy skórę, zwłaszcza w strefie T. Spłukujemy go letnią wodą, oczyszczamy twarz tonikiem i aplikujemy krem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *