Ciało, Kosmetyki

Jak nawilżyć suchą skórę?

Wiele osób zmaga się z suchą skórą twarzy i ciała. Objawia się to zaczerwienieniem, ściągnięciem i szorstkością. Przesuszona skóra często idzie w parze z podrażnieniami, bywa nadwrażliwa nawet na działanie wody. Uciążliwy świąd i łuszczenie to zdecydowanie nic przyjemnego. Przesuszona skóra może być objawem choroby.

Bezpośrednią przyczyną suchej skóry jest obniżona zdolność zatrzymywania wody w naskórku. Ten stan może być skutkiem czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Często to wynik nieodpowiedniej pielęgnacji, przyjmowanych leków czy nadmiernej ekspozycji na słońce i zmiany temperatur. Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu i nawilżania skóry ma na to ogromny wpływ. Niektóre osoby mogą mieć skłonność do przesuszania się skóry ze względu na uwarunkowania genetyczne.

Sucha skóra vs choroby

Zdarza się, że sucha skóra to coś więcej niż nieodpowiednia pielęgnacja. To często znak od organizmu, że dzieje się z nim coś złego.

Sucha skóra a cukrzyca

Problem suchej skóry często dotyczy cukrzyków. Objawia się nadmierną suchością, swędzeniem i łuszczeniem się skóry. Skóra osoby chorej jest podatna na zranienia, które o wiele gorzej się goją. Zmiany naczyniowe są głównym powodem osłabionej skóry. Traci swoją cenną barierę ochronną, a w efekcie staje się przesuszona i swędząca. Sprawę mogą ułatwić odpowiednie emolienty bez zapachowych substancji, które nie podrażnią skóry. Dobrze stosować także preparaty o działaniu przeciwświądowym. Systematycznie stosowane emolienty ochronią skórę przed zakażeniami grzybiczymi i bakteryjnymi.

Sucha skóra a choroby tarczycy

Zaburzenia hormonalne skutkują permanentnym uczuciem zmęczenia i osłabienia, wahaniami masy ciała, a skóra staje się ziemista, sucha i często się łuszczy. Jest ciemniejsza na zgrubieniach, czyli kolanach, stopach i łokciach. Wygląda nieestetycznie i jest przesuszona. Wymaga nieustannego zmiękczania i nawilżania.

Sucha skóra a łuszczyca

Czerwone, wysuszone placki to objaw łuszczącej się skóry. Na początku łuszczy się na kolanach, stopach i łokciach, a następnie schorzenie przechodzi na inne obszary ciała. Łuszczyca wymaga leczenia farmakologicznego, a w jej pielęgnacji niezastąpione są tłuste, gęste środki nawilżające.

Sucha skóra a AZS

Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się silnym przesuszeniem naskórka i świądem. Objawy nasilają się wskutek kontaktu z detergentami, ekspozycji na alergeny i w efekcie pojawiającego się stresu. Walka z chorobą polega na stosowaniu produktów emolientowych, które łagodzą i koją zmiany skórne oraz ograniczają czynniki zaostrzające wysuszanie. Należy unikać kontaktu z wodą i mydłem.

Pielęgnacja suchej skóry

Sucha skóra szybciej się starzeje, więc trzeba nieustannie dbać o jej nawilżenie zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz.

  • Dieta dla suchej skóry powinna być bogata w warzywa i owoce, a spożycie wody powinno wynosić co najmniej 1,5 litra.
  • Pielęgnacja powinna być oparta na stosowaniu dermokosmetyków łagodzących podrażnienia, dogłębnie natłuszczających i zatrzymujących wodę w naskórku.
  • Należy całkowicie zrezygnować z myjących środków na bazie mydła i alkoholu, zastępując je delikatnymi środkami myjącymi neutralnymi dla skóry.
  • Istotna jest ochrona skóry przed czynnikami atmosferycznymi, więc konieczne jest stosowanie filtrów UV i intensywne natłuszczanie skóry w mroźne dni.