Ciało, Kosmetyki

Jak działają kosmetyki z miką?

Mika, inaczej łuszczyk, to naturalnie występujący w przyrodzie minerał, który ma dobroczynny wpływ na skórę, dlatego znalazł szerokie zastosowanie w pielęgnacji. Jest składnikiem wielu kosmetyków, takich jak cienie, pudry, róże, bazy pod makijaż, podkłady, szminki i kredki, a także balsamy pielęgnujące skórę i włosy oraz pasty do zębów. Jakie właściwości pielęgnacyjne i zastosowanie w kosmetyce ma mika?

Mika – właściwości pielęgnacyjne

Mika ma postać białych lub kremowych, błyszczących lub matowych płatków, ale po aplikacji na skórę staje się transparentna. Łuszczyk odbija i rozprasza światło, optycznie wygładza skórę i działa przeciwzbrylająco. Ponadto jest w pełni bezpieczny dla zdrowia.

Mika może być dodana do kosmetyku dopiero po oczyszczeniu ze szkodliwych metali ciężkich. Następnie minerał jest mielony na pył różnej grubości w zależności od kraju przeznaczenia i obowiązujących w nim norm. Im drobniej zmielona mika, tym bardziej matowa i przezroczysta, a im grubiej zmielona, tym bardziej błyszcząca.

Łuszczyk nadaje cerze promienny i świetlisty wygląd, dlatego idealnie sprawdza się w kosmetykach zarówno pielęgnacyjnych, jak i kolorowych. W efekcie pudry z miką są lekkie i łatwo się rozprowadzają. Z drugiej strony gorzej wchłaniają sebum, dlatego nie poleca się ich dla cery tłustej i mieszanej.

Mika – zastosowanie w kosmetyce

Sama mika nie może być zastosowana w kosmetyku, ponieważ nie jest przyczepna do skóry. Z tego powodu łuszczyk łączy się z innymi substancjami, takimi jak:

  • pigmenty – nadają mice kolor. Mogą być naturalne lub syntetyczne,
  • tlenki tytanu, czyli substancje naturalne i bezpieczne dla zdrowia, które tworzą kryształy nadające diamentowy połysk, rozjaśniają kosmetyk i chronią skórę przed słońcem,
  • silikony – chronią skórę, wygładzają ją i zmiękczają,
  • krzemionka, która zwiększa sypkość miki oraz jej zdolność do wchłaniania sebum i wilgoci,
  • inne substancje zwiększające przyczepność do skóry, na przykład mirystynian magnezu (działanie matujące i bielące), azotek boru (właściwości matujące lub lekko perłowe) lub woski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *