Ciało

Filtry przeciwsłoneczne w pielęgnacji i ochronie skóry

Promienie słoneczne, jak mogłoby się nam wydawać, wcale nie są tak bezpieczne i nie zawsze mają dobroczynne działanie. Pod wpływem ich oddziaływania kondycja skóry może się pogarszać, a nawet szybciej starzeć. Na szczęście w wielu kosmetykach do makijażu i pielęgnacji są filtry, które chronią przed negatywnym wpływem słońca.

Wpływ słońca na skórę

Niewątpliwie dzięki słońcu w skórze następuje produkcja witaminy D, która zapobiega krzywicy i osteoporozie. Ma także działanie uodporniające i pobudzające. Niestety słońce wpływa także na szybsze starzenie się organizmu. Promieniowanie UVA dociera do wszystkich partii skóry, zwiększa produkcję melaniny oraz przyczynia się do powstawania przebarwień i zmarszczek. Promienie UVB dają natomiast efekt opalenizny, która jest reakcją obronną skóry na słońce. Jedynym rodzajem promieniowania, które nie docierają do Ziemi, jest promieniowanie UVC – pochłania je w większości warstwa ozonowa.

Filtry przeciwsłoneczne

W większości kosmetyków znajdują się dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: chemiczne i fizyczne. Co ważne nie hamują zdolności skóry do produkcji witaminy D3. Wyróżnia się następujące typy filtrów przeciwsłonecznych:

  • chemiczne (organiczne) – ich działanie polega na pochłanianiu promieniowania i zamienianiu go w energię. Filtry chemiczne przenikają do skóry, a zawarte w nich substancje mogą podrażniać;
  • fizyczne (mineralne) – odbijają i rozpraszają promienie UV. Filtrami fizycznymi są przede wszystkim tlenki cynku i dwutlenki tytanu. Są w pełni bezpieczne nawet dla osób ze skórą wrażliwą, bo nie mają właściwości uczulających. Filtry mineralne wykazują fotostabilność, co oznacza że nie zmieniają swojego ochronnego działania.

Jak dobrać odpowiednio wysoki filtr?

Zacznijmy od rozszyfrowania skrótu SPF, który pojawia się na wszystkich kosmetykach chroniących przed promieniowaniem UV. Skrót ten pochodzi od angielskiego Sun Protector Factor i oznacza wysokość filtra. Im większa liczba jest przy nim umieszczona, tym dłuższa będzie ochrona przed słońcem. Co więcej liczba ta jest wielokrotnością czasu, który można spędzić na dworze bez ryzyka wystąpienia rumienia lub oparzenia. To właśnie dlatego zaleca się kilkukrotną aplikację kremu z filtrem UV w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *