Ciało

Dlaczego twarz puchnie? Opuchnięta twarz ‒ domowe sposoby

Opuchnięta twarz może być konsekwencją zarwanej nocy, zwłaszcza gdy była zakrapiana alkoholem, zakłócenia nocnego wypoczynku lub bólu zęba. Dlaczego jeszcze twarz puchnie? Przedstawiamy domowe sposoby, które sprawią, że opuchnięta twarz będzie już tylko wspomnieniem!

Dlaczego twarz puchnie?

Opuchlizna na twarzy może być objawem alergii lub bólu zębów bądź skutkiem zabiegu ‒ stomatologicznego lub medycyny estetycznej. Jej inną przyczyną jest zastój limfy w tkankach podskórnych, który wynika z niedostatecznej dawki ruchu i/ lub niewłaściwej diety. Gdy limfa krąży wolniej, produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych, a zamiast tego gromadzą się w tkance podskórnej, gdzie tworzą obrzęki. Opuchnięta twarz może być pierwszym objawem chorób, na przykład nerek lub tarczycy.

Opuchnięta twarz ‒ domowe sposoby

Na szczęście, jest wiele sposobów na pozbycie się opuchlizny, które możemy wykorzystać samodzielnie w domu.

  1. Masaż na worki pod oczami
    Przez kilkanaście sekund delikatnie głaszczemy powieki opuszkami palców. Następnie punktowo uciskamy je środkowym palcem ‒ najpierw górną, a potem dolną. Masaż należy robić od skroni do nosa.
  2. Opuchnięta twarz ‒ kompres z herbaty
    Zaparzamy herbatę ekspresową. Jeżeli opuchlizna znajduje się tylko pod oczami, wystarczą dwie torebki, a jeżeli na całej twarzy, należy zaopatrzyć się w pięć, sześć. Gdy przestygną, kładziemy je na opuchnięte miejsca na kwadrans. Najlepsza jest herbata czarna lub zielona.
  3. Kompres z rumianku na podpuchnięte powieki
    Przygotowujemy go tak jak kompres z herbaty. Naparem, jaki zostanie po wyjęciu saszetek, można dodatkowo przemyć okolice oczu, co zmniejszy zaczerwienienie wokół nich.
  4. Opuchnięta twarz ‒ drenaż
    Palcami wskazującymi obu rąk rytmicznie opukujemy skórę od czoła do brody. Ponieważ masaż ma na celu wyrównanie poziomu limfy pod skórą, ruchy powinny być delikatne, ale zdecydowane.
  5. Opuchnięta twarz ‒ japoński masaż patyczkami
    Wykonujemy go za pomocą patyczków kosmetycznych. Zanim zaczniemy, związujemy kilka patyczków gumką recepturką. Następnie przez kilka minut opukujemy nimi skórę, począwszy od skroni, przez policzki pod kością policzkową, na szyi pod uchem kończąc. Takie oklepywanie ułatwia odprowadzenie nadmiaru wody i limfy spod skóry.
  6. Opuchnięta twarz ‒ okład z surowego ziemniaka
    Obieramy ziemniaka i ścieramy go na tarce. Papkę nakładamy na twarz, a po kwadransie zmywamy chłodną wodą.
  7. Opuchnięta twarz ‒ kompres z ogórka
    Schłodzone w lodówce plastry ogórka układamy na twarzy i pozostawiamy na dziesięć minut, po czym przemywamy skórę chłodną wodą. Zamiast ogórka można użyć schłodzonych cienkich plastrów ziemniaka.
  8. Opuchnięta twarz ‒ masaż kostkami lodu
    Kostki lodu owijamy najpierw w foliowe worki, a następnie w cienką ściereczkę. Tak przygotowanym kompresem masujemy twarz od czoła do brody, ruchami okrężnymi, przez dwie, trzy minuty.
  9. Okład ze zmrożonej łyżeczki na opuchnięte oczy
    Łyżkę schłodzoną pod zimną wodą lub w lodówce przykładamy do górnej powieki i wytrzymujemy kilka sekund, po czym przykładamy ją do dolnej powieki i znów przytrzymujemy. Powtarzamy kilka razy.
  10. Opuchnięta twarz ‒ chłodny kompres
    To dobry sposób na opuchliznę będącą skutkiem ekstrakcji zęba. Kilka, kilkanaście kostek lodu owijamy najpierw folią spożywczą, a następnie miękką ligniną. Przykładamy do opuchniętego miejsca i trzymamy przez kilkanaście minut.
  11. Opuchnięta twarz ‒ płukanka z szałwii
    Szałwia działa przeciwobrzękowo i ściągająco, a płukanki z niej to doraźna pomoc przy opuchliźnie, która towarzyszy bólowi zęba. Aby się o tym przekonać, wystarczy zaparzyć szałwię zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a gotowym, przestudzonym naparem płukać usta kilka razy dziennie.
  12. Opuchnięta twarz ‒ okład z mleka
    Okład z mleka można stosować w przypadku zarówno podpuchniętych powiek, jak i opuchniętej całej twarzy. Zanurzamy kilka wacików w mleku schłodzonym w lodówce, odciskamy je z nadmiaru płynu i kładziemy na opuchnięte miejsca. Zdejmujemy po dziesięciu minutach i myjemy twarz chłodną wodą.
  13. Opuchnięta twarz ‒ maseczka z białka jajka kurzego
    Działa napinająco i niweluje opuchliznę. Można ją nakładać zarówno na okolice oczu, jak i na całą twarz. Aby ją przygotować, wystarczy ubić białko na pianę i nanieść ją palcami lub pędzlem na opuchniętą powierzchnię skóry. Maskę pozostawiamy na kwadrans, po czym dokładnie spłukujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *