Gdyby jak najbardziej obrazowo ukazać rangę oleju rycynowego i to, jakim prestiżem cieszył się on przez dekady, można by stwierdzić, że był on Fredem Astairem kosmetycznego światka. Kochały go nasze babki i prababki, nie schodził z pielęgnacyjnego piedestału. Był bożyszczem w każdej łazience. Bez wątpienia z jego popularnością przemawiały dwie rzeczy: olej rycynowy to dobra cena, dostępność i uniwersalność. Do tej pory stosowano go na włosy, skórę, do odżywiania brwi oraz rzęs, do twarzy i jako lekarstwo. Czy rzeczywiście jest taki doskonały? Dlaczego olejek rycynowy wciąż bywa najważniejszym olejkiem, bez którego każda fanka kosmetyków naturalnych i maniaczka zdrowych włosów się nie obejdzie?
Olej rycynowy INCI Ricinus Communis Seed Oil
Sąd pochodzi olejek rycynowy?
To olej, który wytwarza się z nasion rośliny o pięknej barwie, czyli rącznika pospolitego. Wytłoczony z niej olej jest bardzo treściwy i gęsty. Nakładanie go na włosy czy skórę bywa dosyć żmudne, a olej pozostawia ciężką warstwę na rzęsach, brwiach, ciele.
Olejek rycynowy – zastosowanie
Do jakich celów – oprócz zdrowotnego – stosuje się olej rycynowy? Apteka sprzedaje go jako remedium na żołądkowe dolegliwości, ale wiele kobiet kupuje go także jako odżywkę do rzęs i brwi. Olej rycynowy stosowany jest też często jako wcierka lub maska na prost włosów. Czy w każdej z tych ról jest skuteczny i niezastąpiony? Prześledzimy jego działanie i efekty.
Olej rycynowy na włosy
Olej rycynowy był od dawien dawna doskonałą odżywką do włosów. To prawda, że świetnie wzmacniał i odżywiał cebulki włosowe, a ponadto podkreśli ich naturalny kolor, ciemne włosy zyskają nieco mocniejsze refleksy, a olej wydobędzie ich blask i zapobiegnie przesuszaniu się pasm. Niestety ma jedną, dosyć istotną wadę: jest to jeden z gęściejszych olejków, wobec czego źle się go zmywa i spłukuje z włosów. Na szczęście jest na to sposób:wystarczy zmieszać olejek rycynowy z inny, lekkim olejkiem o dobrej wchłanialności (np. olejkiem ze słodkich migdałów, arganowym, makadamia).
Wniosek: olejek rycynowy może być z powodzeniem wykorzystywany w pielęgnacji włosów: wzmacnia ich strukturę i ma niepowtarzalny skład (kwas rycynolowy) wyróżniający go spośród innych olejów. Aby w pełni wykorzystać jego właściwości pielęgnacyjne, warto połączyć olej rycynowy z innym, lżejszym, naturalnym olejkiem lub kupić dobrze skomponowana mieszankę do włosów.
Olej rycynowy na rzęsy i brwi
To było jak dotąd najwaleczniejsze zadanie olejku rycynowego – odżywić rzęsy i wzmocnić ( a nawet spowodować odrost) brwi. I mimo że olej rycynowy działał najczęściej bardziej jako placebo niż faktycznie odżywiał małe włoski – chętnie i często stosowano go jako tłustą odżywkę. Brwi po olejku rycynowym rzeczywiście staja się nieco ciemniejsze i bardziej zadbane, ale niestety stosowanie go na rzęsy nie jest wskazane, ponieważ to bardzo gęsta ciecz, która może dostać się do siatkówki oka i spowodować znaczny dyskomfort widzenia a nawet pieczenie, łzawienie i szereg podrażnień.
Wniosek: olejek rycynowy przyzwoicie odżywia brwi, jednak nie pobudza włosków do wzrostu Stosowanie go na rzęsy nie jest bezpieczne dla zdrowia i komfortu widzenia. Lepiej sięgnąć po profesjonalne odżywki do rzęs i brwi – specjalnie opracowane produkt o doskonałej wchłanialności i jeszcze doskonalszych efektach.
Olej rycynowy na twarz i pod oczy
Olejek rycynowy zamiast kremu? Z pewnością jeszcze dekadę lub dwie temu olej miał takie zastosowanie. Jak działał? Posiadaczki skóry suchej z pewnością lepiej zniosły ciężki i tłusty olejek, niż osoby o cerze tłustej i mieszanej. Zimą zapewne po olej rycynowy sięgała co druga osoba niezależnie od typu skóry. Efekty „uboczne” pojawiały się zapewne dopiero wiosną. Część osób zgoniła to na zmiany w gospodarce hormonalnej związane ze zmianą pór roku. Tymczasem olejek rycynowy – ze względu na swoją konsystencję i słabą wchłanialność działał na skórę komedogennie – to on mógł być przyczyną wielu skórnych problemów i sprawiał, ze procesy zachodzące w naskórku zostały zakłócone.
Wniosek: olejek rycynowy nie nadaje się do pielęgnacji twarzy; lepiej i „godniej” zastąpią go inne naturalne olejki, które są silnymi antyoksydantami (np. olej z pestek malin czy arganowy, masło shea).
Dodaj komentarz