Ciało

Jak stosować zioła, czyli natura dla zdrowia i urody

Zioła w pielęgnacji i medycynie były znane już od bardzo dawna. Do dziś są uważane za skuteczny produkt naturalny mający wielorakie zastosowanie. Jeśli szukasz ziół pomocnych w walce z trądzikiem lub łagodzących podrażnienia, to przeczytaj ten tekst. Jak zioła pozwalają człowiekowi zachować urodę i zdrowie?

Jakie jest zastosowanie ziół?

Zioła wykorzystuje się do pielęgnacji skóry zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Są składnikiem wielu produktów, w tym: kosmetyków do kąpieli, kremów, szamponów, dezodorantów, a nawet podkładów. Jak działają poszczególne z ziół?

  • LAWENDA
    Ze względu na walory smakowe i aromat stosuje się ją w kuchni wraz z ziołami prowansalskimi. W kosmetyce natomiast służy jako preparat przeciwbakteryjny, a jako składnik produktów poleca się ją osobom z cerą problematyczną, tłustą i mieszaną. Olejek eteryczny pozyskiwany z tego zioła ma działanie odprężające, łagodzące i relaksujące.
  • TYMIANEK
    Jest bardzo dobrym produktem do pielęgnacji skóry i włosów. Przyspiesza proces gojenia się ran i skutecznie zapobiega rozwojowi trądziku. Dobrze sprawdzi się także w pielęgnacji włosów, bo ma działanie wzmacniające i ograniczające ich wypadanie.
  • NAGIETEK
    To ziółko przydaje się zwłaszcza do pielęgnacji twarzy. Pomoże ci usunąć zaskórniki, zmniejszyć widoczność zmarszczek i ograniczyć rozwój trądziku. Stosowanie nagietka poleca się osobom z cerą tłustą i podrażnioną.
  • ROZMARYN
    Jest przeważnie kojarzony z przeziębieniem, bo ma właściwości rozgrzewające. W kosmetyce stosuje się go ze względu na dużą ilość antyoksydantów. Dzięki nim starzenie się skóry jest wolniejsze, zmarszczki mniej widoczne, a przebarwienia starcze rozjaśnione. Dodatkowo rozmaryn wzmacnia włosy, odżywia je i nadaje im blasku.

Zioła i rośliny popularne w kosmetyce

Jeżeli zależy ci na ładnym wyglądzie, to powinnaś wypróbować:

  • aloes – wspomaga gojenie się ran, nawilża skórę i łagodzi podrażnienia;
  • arnika górska – uszczelnia ściany naczyń krwionośnych oraz zapobiega ich pękaniu i powstawaniu tzw. pajączków;
  • pokrzywa zwyczajna – poprawia kondycję włosów, przeciwdziała ich wypadaniu i działa przeciwłupieżowi;
  • skrzyp polny – wzmacnia strukturę włosów i paznokci oraz ściany naczyń krwionośnych;
  • szałwia lekarska – ma działanie ściągające i antyseptyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *