Ciało

Sposoby na zadbane, gładkie łokcie i kolana

Jak pozbyć się zrogowaciałej skóry na kolanach i łokciach?

Zimą nie zwracamy na nie tak dużej uwagi, jak w ciepłe, letnie i wiosenne miesiące, dlatego częstym widokiem po zimie są kolana o zrogowaciałym, twardym a nawet ciemnym naskórku. Są one najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju otarcia i odmrożenia. Wiele produktów do pielęgnacji zwyczajnie sobie z nimi nie radzi. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na regenerację skóry na łokciach i kolanach.

Skóra na łokciach i kolanach ma większą skłonność do rogowacenia niż pozostałe obszary na ciele, dlatego szybciej wysycha, łuszczy się, swędzi. Bywa, że pęka aż do krwi, lub drobnych ranek, które ciężko wygoić. U większości osób problem pojawia się szczególnie zimą, ponieważ łokcie i kolana najszybciej odmarzają. Dlatego też łatwo tam o zadrapania, siniaki i obtłuczenia, które nie przyspieszają regeneracji skóry. Przy przesuszeniu lub nadmiernym rogowaceniu skóry na łokciach i kolanach może też “przydarzyć się” nam coś, co nazywa się efektem brudnych kolan.

Co to jest efekt „brudnych kolan”?

Tak właśnie określa się skórę, która zrobiła się ciemniejsza ze względu na częste pękanie i mocne wysuszenie. „Brudnych kolan” nie da się umyć, “doszorować” itd, ponieważ w rzeczywistości są czyste, ale mogą wyglądać jak brudne, gdyż mają taki odcień (brunatny lub siny). Jedynym sposobem na tę przypadłość jest stałe, żmudne, ale w efekcie skuteczne, silne nawilżanie łokci i kolan.

Dlaczego skóra na łokciach wysycha?

Często ma to podłoże genetyczne, ale równie łatwo jest po prostu skórę łokci i kolan przesuszyć, podrażnić czy odmrozić. Jeżeli zauważysz u siebie tendencję do wysychania skóry w tych miejscach, staraj się je zabezpieczyć, kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Staraj się, by zawsze było Ci ciepło w kolana i łokcie – te z pozoru banalne czynności mogą ograniczyć łuszczenie się skóry nawet o 50 %, ponieważ mróz jest jednym z największych sprzymierzeńców odmrożonej, łuszczącej i podrażnionej skóry, która szybko traci nawilżenie.

Kolejną przyczyną może być nadużywanie kosmetyków oraz środków do prania silnych chemicznie, czyli syntetyków, które działają drażniąco na skórę. Spróbuj przez miesiąc używać naturalnego mydła i trzymaj się z dala od detergentów, a ubrania pierz w proszku dla dzieci i płucz w płynie pozbawionym drażniących i komedogennych substancji.

Pamiętaj, że nawet substancje zapachowe zawarte w perfumach i odświeżaczach powietrza są silnymi alergenami a jednym z objawów uczulenia mogą być suche łokcie i kolana. Bywa, że nawet chlor z basenu działa drażniąco na łokcie i kolana.

Kolejnym powodem, dla którego łokcie i kolana wysychają, jest zła dieta. Zapisuj przez tydzień wszystko, co jesz i pijesz. Pamiętaj, że naskórek staje się bardzo suchy, jeśli pijesz mniej niż 1 l płynów dziennie (wody, soków, naparów ziołowych). Powinieneś też dostarczać swemu ciału a zatem i skórze odpowiednią ilość tłuszczów nienasyconych, przynajmniej w jednym posiłku dziennie. Znajdziesz je w oleju lnianym, tranie, makreli, łososiu, orzechach czy awokado.

Jakie zabiegi na suche łokcie i kolana?

Jednym ze skuteczniejszych jest zabieg parafinowy, który można wykonać w gabinecie kosmetycznym. Często wykonuje się go na dłonie i stopy – polega na regeneracji skóry za pomocą ciepłych okładów parafinowych.

Innym cenionym i skutecznym zabiegiem jest fototerapia, czyli terapia światłem UV. Często jest ona wykorzystywana przy leczeniu łuszczycy i powinna być konsultowana z lekarzem.

Warto też sięgnąć po specjalne kosmetyki, przeznaczone do głębokiego natłuszczania i wygładzania skóry zawierająone m.in.: mocznik, wazelinę, parafinę, ceramidy, kwas hialuronowy, glicerynę, lanolinę, naturalne oleje roślinne.

Przepisy na domowe kosmetyki do pielęgnacji łokci i kolan

Przepis na maskę bananową na łokcie i kolana

Rozgnieć pół banana i połącz go z 2 łyżkami tłustej śmietany. Nałóż papkę na łokcie/kolana i zabezpiecz okładem z gazy lub bandaża na 20 minut.

Przepis na cytrynowe rozjaśnianie skóry

Przekrój cytrynę na pół i przyłóż ją do łokci,lub kolan, trzymaj ją około 10 minut. Rób to regularnie, co 2-3 dni. Nie korzystaj jednak z tego sposobu, kiedy skóra jest popękana.

Przepis na papkę z siemienia lnianego

Zagotuj nasiona siemienia lnianego tak, aby wytrącił się z nich bezbarwny żel. Kiedy kleik ostygnie, nałóż go na suche miejsca i trzymaj przez 15 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *