Ciało

Czym jest rogowacenie okołomieszkowe skóry? Przyczyny, objawy, leczenie

Rogowacenie okołomieszkowe skóry są chropowatymi grudkami i drobnymi krostkami występującymi na owłosionej skórze ciała. Takie niedoskonałości pojawiają się na ramionach lub udach, ale mogą pojawić się też na twarzy. Potocznie nazywamy je gęsią skórką. Jak się ich pozbyć? Poznaj metody leczenia rogowacenia okołomieszkowego skóry.

Czym jest rogowacenie okołomieszkowe skóry?

Rogowacenie okołomieszkowe jest łagodną jednostką chorobową lub defektem kosmetycznym. Charakteryzuje się chropowatą skórą i drobnymi krostkami umieszczonymi w obrębie mieszków włosowych. Schorzenie to dotyczy zarówno nastolatków, jak i dorosłych, a szczególnie narażone są osoby ze skórą atopową, łojotokową i trądzikową. Zmiany takie występują najczęściej z tyłu ramion, na przedramionach, na owłosionej stronie ud, policzków, na brwiach i pośladkach.

Rogowacenie okołomieszkowe – przyczyny i objawy

Główną przyczyną tego schorzenia jest nieprawidłowe złuszczanie się naskórka, którego resztki zapychają pory skóry. Kolejną przyczyną jest nieprawidłowe wchłanianie witaminy A. A jej głównymi zadaniami są: regeneracja skóry, synteza keratyny, nawilżenie i zapobieganie rogowaceniu skóry. Kiedy keratyna gromadzi się w nadmiernych ilościach, wtedy zasycha na naskórku, tworząc grudki. Rogowacenie okołomieszkowe może się także wiązać z uwarunkowaniami genetycznymi lub chorobami endokrynologicznymi.

Objawami rogowacenia okołomieszkowego są: grudki, stany zapalne, zaczerwienienia, krostki, swędzenie i pieczenie. Objawy te mogą występować okresowo, zwłaszcza zimą, gdy skóra się wysusza.

Jak leczyć rogowacenie okołomieszkowe skóry?

Jest kilka sposobów leczenia rogowacenia okołomieszkowego skóry. Należą do nich różnorodne metody: domowe, medyczne i kosmetologiczne. Zalicza się do nich:

  • suplementacja witaminami A i C, które dostarczysz organizmowi w zdrowej diecie;
  • kwasy omega 3 znajdujące się m.in. w tłustych rybach;
  • odpowiednie nawodnienie i właściwą pielęgnację skóry;
  • kąpiele z dodatkiem soli i wcieranie w skórę olejku kokosowego;
  • dermokosmetyki z panthenolem, mocznikiem, alantoiną, masłem shea, kwasem salicylowym;
  • leki, które lekarz przepisuje bardzo rzadko;
  • mikrodermabrazja diamentowa lub laseroterapia, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *