Ciało

Fakty i mity na temat protein. Jak prawidłowo odbudować włosy?

Gdziekolwiek nie szukałybyśmy informacji o tym, jak zregenerować zniszczone włosy, pojawiają się proteiny. Czym są i dlaczego są tak ważne w pielęgnacji włosów?

Internet pełen jest artykułów na temat protein i ich znaczenia dla włosów. Niestety często są to informacje sprzeczne albo niekompletne. Po lekturze takich poradników mamy jeszcze większy mętlik w głowie i nie wiemy, czy proteiny są potrzebne, czy jednak powodują puszenie się włosów. Czas usystematyzować te informacje.

Proteiny – definicja

Czym są proteiny? To białka, z których zbudowane jest wiele elementów naszego organizmu. Znajdują się m.in. w naszych włosach, a konkretnie w łodygach. Mogą mieć różną postać, ponieważ w zależności od wielkości pełnią określone funkcje na powierzchni włosa lub w różnych jego warstwach. Są budulcem włosów, cząsteczkami bardzo ważnymi, które warto dostarczać w pielęgnacji.

Jakie jest zadanie protein?

Mniejsze proteiny wnikają do wnętrza włosów i poprawiają ich wytrzymałość, a większe uzupełniają ubytki w łuskach włosów i uszczelniają wierzchni pancerz włosów. Każda taka cząsteczka może też mieć działanie nawilżające, ponieważ jest wodolubna, czyli skłonna do łączenia się z wodą i transportowania jej do wnętrza włosów. W efekcie dostarczania protein do włosów stają się one: mocniejsze, grubsze, podatniejsze na układanie i stylizowanie, a do tego odporniejsze na zniszczenia.

Rodzaje protein

Mało kto wie, że proteiny dostarczane włosom w kosmetykach mogą mieć różną formę. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje protein i pod jakimi nazwami można je znaleźć w kosmetykach, bo dzięki temu będziemy mogli zastosować odpowiednią pielęgnację proteinową i skutecznie zregenerujemy włosy.

  1. Proteiny wielkocząsteczkowe – (Milk Protein, Silk, Elastin, Collagen, Keratin) mają dość duże cząsteczki, dlatego są polecane włosom mocno zniszczonym, o dużej porowatości, ponieważ na tych niskoporowatych mogą się nadbudowywać.
  2. Proteiny hydrolizowane – (Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Milk Protein, Hydrolyzed Silk, Hydrolyzed Wheat Protein) mają o wiele mniejsze cząsteczki, co uzyskuje się poprzez hydrolizę białka, dlatego nadają się do regeneracji i wzmacniania każdych włosów.
  3. Aminokwasy – (Cysteine, Arginine, Methionine) są najmniejsze w całej rodzinie białek, które ze względu na swoją budowę i rozmiary doskonale przyciągają wodę, a do tego mogą wnikać głębiej do wnętrza włosów i poprawiać ich stan na dłużej.

Jak stosować proteiny?

Całkowite rezygnowanie z protein w pielęgnacji to spory błąd. Jak znaleźć złoty środek Kosmetyki z proteinami warto stosować rozważnie.

Na początek trzeba określić, jakich protein potrzebujemy (jak bardzo zniszczone są nasze włosy). Najłatwiej poznać, że pasma potrzebują protein, po ich wyglądzie – jeśli są matowe, wiotkie, cienkie, kruche, może to oznaczać, że brakuje im witalności i warto wprowadzić proteiny hydrolizowane, a nawet wielkocząsteczkowe.

Jak dostarczyć proteiny włosom? Trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, w których składzie znajduje się keratyna, arginina, proteiny pszenicy, mleka itp. Podstawa to odżywka lub maska proteinowa, którą należy nakładać przed myciem i olejowaniem włosów na czas od 3 do 30 minut. Zabezpieczenie takiej maski na włosach za pomocą ciepłego czepka to dobry pomysł na wzmocnienie jej działania.

Jak często stosować proteiny?

Taką kurację regenerującą można stosować raz na tydzień lub tylko wtedy, gdy kondycja włosów zaczyna się wyraźnie pogarszać. Nie powinno się robić tego zbyt często, ponieważ proteiny w nadmiarze mogą nam szkodzić.

Przeproteinowanie włosów

Sytuacja, w której włosy mają za dużo protein i cząsteczki te zaczynają się nadbudowywać na powierzchni łodygi, nazywana jest przeproteinowaniem. To właśnie tego najbardziej boją się wszystkie osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z proteinami w pielęgnacji. Włosy przeproteinowane są bowiem szorstkie, sztywne, spuszone i wyglądają na bardzo mocno przesuszone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *