Producenci kosmetyków prześcigają się w dodawaniu do nich coraz to bardziej wymyślnych składników i pozyskiwaniu nowych substancji. Ale czy wszystkie są bezpieczne? Sprawdź składy swoich kosmetyków i dowiedz się, czy zawarte w nich składniki są dla ciebie przyjazne.
Składniki kosmetyków uznane za szkodliwe
- SLS (Sodium Lauryl Sulfate) jest tanim syntetycznym detergentem, który powoduje pienienie się szamponu do włosów lub żelu pod prysznic. Ten składnik może podrażniać i przesuszać skórę, bo usuwa ochronną warstwę lipidową naskórka. Długi kontakt SLS ze skórą może prowadzić do świądu, wyprysków lub egzemy. Co więcej zaburza produkcje sebum i potu, a gdy przedostanie się do organizmu, odkłada się w tkankach. Uszkadza mieszki włosowe, co prowadzi do znacznej utraty włosów.
- SLES (Sodium Laureth Sulfate) to składnik powstający z procesu chemicznej obróbki SLS. Jest łagodniejszy dla skóry niż SLS, ale ma działanie drażniące i wysuszające. Poza tym te dwa składniki mogą prowadzić do atopowego zapalenia skóry.
- Parafina jest otrzymywana z destylacji ropy. Jej zadaniem jest wygładzenie skóry i nadanie jej miękkości. Tak naprawdę parafina tworzy na skórze nieprzepuszczalną powłokę, pod którą zapychają się pory skóry. Parafina sama w sobie nie ma żadnych wartości odżywczych, a skóra po jej zastosowaniu może być narażona na działanie promieniowania słonecznego.
- Parabeny (methylparaben, ethylparaben, butyparaben) są konserwantami dodawanymi do kosmetyków. Ich zadaniem jest przedłużenie trwałości danego produktu i zapobieganie namnażania się bakterii w jego środku. Parabeny zastosowane w zbyt dużych ilościach mogą uczulać i podrażniać skórę.
- Lanolina jest substancją natłuszczającą pozyskiwaną z gruczołów owcy. Stanowi składnik maści i kremów natłuszczających oraz produktów do włosów. Stosowana nieostrożnie może uczulać, zapychać pory skóry i powodować podrażnienia.
- Formaldehyd znajduje się w lakierach do paznokci. Jego opary działają drażniąco, a w kontakcie ze skórą może wywoływać wysypkę i stany zapalne. Stosowany często na paznokciach może prowadzić do ich rozdwojenia i osłabienia. Formaldehyd jest uznawany za czynnik rakotwórczy.
- Glikole są stosowane w przemyśle kosmetycznym jako rozpuszczalniki, emulgatory i środki zwiększające lepkość. Substancje te osłabiają barierę hydrolipidową i mają działanie rakotwórcze.
- Silikony są bezbarwnymi olejami stosowanymi w produktach do włosów, podkładach i bazach pod podkłady. Wyrównują niedoskonałości, zmiękczają włosy, a na skórze tworzą ochronną powłoczkę. Mogą zatykać pory skóry oraz prowadzić do powstawania zaskórników i wyprysków.
Dodaj komentarz