Ciało

Konserwanty w kosmetykach. Czy rzeczywiście są szkodliwe?

Producenci kosmetyków prześcigają się w dodawaniu do nich coraz to bardziej wymyślnych składników i pozyskiwaniu nowych substancji. Ale czy wszystkie są bezpieczne? Sprawdź składy swoich kosmetyków i dowiedz się, czy zawarte w nich składniki są dla ciebie przyjazne.

Składniki kosmetyków uznane za szkodliwe

  1. SLS (Sodium Lauryl Sulfate) jest tanim syntetycznym detergentem, który powoduje pienienie się szamponu do włosów lub żelu pod prysznic. Ten składnik może podrażniać i przesuszać skórę, bo usuwa ochronną warstwę lipidową naskórka. Długi kontakt SLS ze skórą może prowadzić do świądu, wyprysków lub egzemy. Co więcej zaburza produkcje sebum i potu, a gdy przedostanie się do organizmu, odkłada się w tkankach. Uszkadza mieszki włosowe, co prowadzi do znacznej utraty włosów.
  2. SLES (Sodium Laureth Sulfate) to składnik powstający z procesu chemicznej obróbki SLS. Jest łagodniejszy dla skóry niż SLS, ale ma działanie drażniące i wysuszające. Poza tym te dwa składniki mogą prowadzić do atopowego zapalenia skóry.
  3. Parafina jest otrzymywana z destylacji ropy. Jej zadaniem jest wygładzenie skóry i nadanie jej miękkości. Tak naprawdę parafina tworzy na skórze nieprzepuszczalną powłokę, pod którą zapychają się pory skóry. Parafina sama w sobie nie ma żadnych wartości odżywczych, a skóra po jej zastosowaniu może być narażona na działanie promieniowania słonecznego.
  4. Parabeny (methylparaben, ethylparaben, butyparaben) są konserwantami dodawanymi do kosmetyków. Ich zadaniem jest przedłużenie trwałości danego produktu i zapobieganie namnażania się bakterii w jego środku. Parabeny zastosowane w zbyt dużych ilościach mogą uczulać i podrażniać skórę.
  5. Lanolina jest substancją natłuszczającą pozyskiwaną z gruczołów owcy. Stanowi składnik maści i kremów natłuszczających oraz produktów do włosów. Stosowana nieostrożnie może uczulać, zapychać pory skóry i powodować podrażnienia.
  6. Formaldehyd znajduje się w lakierach do paznokci. Jego opary działają drażniąco, a w kontakcie ze skórą może wywoływać wysypkę i stany zapalne. Stosowany często na paznokciach może prowadzić do ich rozdwojenia i osłabienia. Formaldehyd jest uznawany za czynnik rakotwórczy.
  7. Glikole są stosowane w przemyśle kosmetycznym jako rozpuszczalniki, emulgatory i środki zwiększające lepkość. Substancje te osłabiają barierę hydrolipidową i mają działanie rakotwórcze.
  8. Silikony są bezbarwnymi olejami stosowanymi w produktach do włosów, podkładach i bazach pod podkłady. Wyrównują niedoskonałości, zmiękczają włosy, a na skórze tworzą ochronną powłoczkę. Mogą zatykać pory skóry oraz prowadzić do powstawania zaskórników i wyprysków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *