Gotu kola, zwana też wąkrotą azjatycką, to ceniona od wieków aromatyczna roślina, powszechnie wykorzystywana w kosmetyce. Sięgali po nią już medycy ajurwedyjscy przed ponad trzema tysiącami lat! Dziś także nie przestaje zadziwiać swoimi właściwościami i jest przedmiotem wnikliwych badań. Jak gotu kola działa na urodę i jak ją stosować?
Wąkrota azjatycka (Centella asiatica) w skrócie CICA, jest jedną z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w kosmetyce. Występuje również pod nazwami wąkrotka azjatycka, gotu kola, cica, trawa tygrysia — ostatnia nazwa owiana jest legenda o tygrysie, który wyleczy swoje rany, ponieważ codziennie tarzał się w liściach rośliny. Ekstrakt z wąkroty używany jest w różnych problemach skóry takich jak naczynka, trądzik, rozstępy, zmarszczki, utrata jędrności skóry. Roślinka zawiera unikalne składni o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym oraz regenerującym.
Wąkrotka azjatycka (CICA) – co zawiera?
W składzie tej niezwykłej rośliny znajdziemy kilkanaście cennych związków, korzystnie wpływających na urodę i pielęgnację. Jednymi z najważniejszych są:
- Madekasozydy — pobudzają fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, nasilają regenerację skóry.
- Azjatykozydy — mają silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne. Przyspieszają gojenie się ran. Pomagają w pieleganacji skóry z trądzikiem pospolitym.
- Witaminy A, C, K, E — są silnymi antyoksydantami, chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, pomagają zachować młodość, działają przeciwzmarszczkowo, wspierają odnowę naskórka.
- Kwercetyna — silny flawonoid, który działa korzystnie na naczynia krwionośne, zapobiega ich pękaniu i wzmacnia kruche ścianki naczynek. Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne.
Ponadto w swoim składzie gotu kola ma szereg silnych antyoksydantów i składników przyspieszających odnowę i regeneracje skóry. Należą do nich: glikozydy (np. saponiny), kwasy triterpenowe (np. kwas azjatykowy), flawonoidy (np. kemferol), kwasy fenolowe, fitosterole, polisacharydy, monosacharydy (fruktoza, sacharoza), aminokwasy (np. glicyna), karotenoidy, witamina B, witamina C oraz olejki eteryczne.
Wąkrota azjatycka – zastosowanie kosmetyczne, właściwości
W kosmetyce stosuje się nadziemną część rośliny, która jest rozdrobniona i wysuszona. Jakie działanie wykazuje gotu kola w kosmetykach? Nasila produkcję fibroblastów, czyli to komórek w skórze właściwej, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny, a więc białek podporowych, warunkujących młodość, elastyczność i jędrność skóry.
Wąkrota azjatycka przyśpiesza też odnowę komórkową skóry i wzmacniając ją, zapobiega uszkodzeniom tkanek. Ma także korzystny wpływ na syntezę kwasu hialuronowego, który odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry, utrzymując wysoką zawartości wody w skórze. Gotu kola wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, nasila wzrost jędrności i gęstości skóry. Zwiększa kondycję ścian naczyń krwionośnych, poprawia mikrokrążenie, dlatego często wykorzystuje się ją w pielęgnacji cery naczyniowej. Ponadto działa przeciwobrzękowo, więc znajduje zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji okolic oczu. Jest silnym przeciwutleniaczem i chroni szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz promieniowaniem UV. Ponadto działa łagodząco i przeciwzapalnie.
Dodaj komentarz