Bardzo często pojawiają się latem, nie wyglądają estetycznie i są trudne do zlikwidowania – białe krostki na twarzy. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Odkryj wszystko, co musisz wiedzieć o zaskórnikach zamkniętych.
Każda z nas chciałabym mieć piękną, gładką i jednolitą skórę. Niestety, dążąc do idealnego wyglądu, zapominamy trochę o jej zdrowiu, oczyszczaniu i pielęgnacji. A wtedy pojawiają się one – zaskórniki!
Podstawowe rodzaje zaskórników
Zaskórniki otwarte
Wszyscy wiemy, czym są zaskórniki. To ciemne kropki na twarzy zlokalizowane tam, gdzie skóra ma najwięcej gruczołów łojowych np. w strefie T (czoło, nos, broda). Powstają w wyniku nagromadzenia się sebum i zanieczyszczeń w porach skóry. Wraz z utlenianiem się ciemnieją i stają mocno widoczne. Ale… to tylko jeden z rodzajów zaskórników, tzw. zaskórniki otwarte.
Zaskórniki zamknięte
Możemy mieć jeszcze zaskórniki zamknięte, które wyglądają równie nieestetycznie choć są jaśniejsze i mniej widoczne. To białe krostki na twarzy – biorą się również z gromadzącego się nadmiaru sebum, ale zlokalizowane są pod skórą, więc nie utleniają się i nie ciemnieją. Nieleczone mogą wywoływać poważny stan zapalny, gdy pod skórą rozwinie się zakażenie bakteryjne.
Skąd się biorą zaskórniki zamknięte?
Główna przyczyna pojawiania się zaskórników to… nasze zaniedbania. Za słabe oczyszczanie skóry i brak pielęgnacji skutkują cichym buntem skóry. Zanieczyszczenia zbierają się pod skórą, ujście gruczołów łojowych zostaje zamknięte, a w efekcie pojawiają się białe krostki na twarzy.
Do powstania zaskórników zamkniętych możemy przyczynić się na wiele sposobów, zwłaszcza gdy:
- nie zmywamy makijażu przed snem,
- niedokładnie oczyszczamy skórę,
- nie robimy regularnie peelingów,
- nie nawilżamy i nie odżywiamy skóry,
- nie dbamy o jej prawidłowe pH.
Białe krostki na twarzy. Pozbądź się ich!
Skoro wiemy już, co powoduje, że zaskórniki zamknięte pojawiają się na naszej twarzy, czas przyjrzeć się najlepszych sposobom na ich zlikwidowanie. Jak pozbyć się białych krostek na twarzy szybko i skutecznie?
- Regularny peeling twarzy – otworzyć pory skóry i usunąć nagromadzone na jej powierzchni zanieczyszczenia najłatwiej peelingiem; może to być peeling drobnoziarnisty kupiony w drogerii albo ten zrobiony w domu np. z cukru lub soli, olejów, jogurtu i miodu; peeling powinno się stosować minimum 1 raz w tygodniu.
- Wieloetapowe oczyszczanie twarzy – pomóc może też wieloetapowe oczyszczanie twarzy, czyli sposób oczyszczania inspirowany azjatyckimi rytuałami pielęgnacji; polega na oczyszczaniu twarzy w kilku etapach: najpierw płynem do demakijażu, potem olejem, następnie żelem do mycia twarzy, a na końcu tonikiem, który również przywraca skórze prawidłowe pH.
- Naturalne olejki do twarzy – strach przed stosowanie olejów na skórę z niedoskonałościami jest niepotrzebny, bo dobrze dobrany olej może pomóc w walce z zaskórnikami zamkniętymi; wystarczy wymieszać olej rycynowy o działaniu antybakteryjnym (30% mieszanki) z olejem bazowym o dużej zawartości kwasu linolowego np. czarnuszkowym, rokitnikowym czy opuncjowym.
- Kosmetyki z kwasami AHA – wspomóc złuszczanie martwego naskórka, regenerację skóry i jej oczyszczanie mogą kosmetyki z kwasami AHA, ale też śluzem ślimaka czy witaminą C. Warto szukać ich w drogeriach.
- Szczoteczka lub gąbka do twarzy – nie wolno zapominać też o gadżetach, które pomagają w dokładnym oczyszczaniu skóry: może to być naturalna gąbka Konjac, muślinowa ściereczka lub ściereczka typu Glov albo szczoteczka soniczna np. Foreo; każda pomoc w oczyszczaniu twarzy jest na wagę złota przy problemie, jakim są trudne do usunięcia zaskórniki zamknięte.
Dodaj komentarz